نشست هیأت اقتصادی افغانستان با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در دیدار با این هیات اقتصادی گفت: بستر‌های سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی کشور افغانستان در چابهار فراهم است.

به گزارش فرینا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالرحیم کردی در دیدار با هیات اقتصادی و سیاسی کشور افغانستان با بیان اینکه بندرچابهار ظرفیتی ویژه برای آن کشور است گفت: الحاق بندر چابهار به منطقه آزاد، آن رابه بندری رقابتی‌تر تبدیل کرده و بستر‌های لازم در منطقه برای سرمایه‌گذاری خارجی و حضور سرمایه‌گذاران به ویژه فعالان موفق اقتصادی افغان فراهم شده است.
کردی در این دیدار که در منطقه آزاد چابهار برگزار شد، اظهار داشت: زیرساخت‌های بندر و منطقه آزاد در چابهار مهیا و طرح‌های بزرگ و کوچک اجرا شده و این نوید دهنده توسعه و آبادانی و گسترش روابط با همسایگان است.
او بیان کرد: تصویت منطقه آزاد سیستان در کنار وجود منطقه آزاد چابهار و استفاده بهینه از مزیت ترانزیت نقش ویژه‌ای در توسعه اقتصادی افغانستان خواهدداشت.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از حضور هیات اقتصادی و سیاسی افغانستان به چابهار قدردانی کرد و گفت: از هرگونه سرمایه گذاری خارجی به ویژه دولت و بخش خصوصی افغانستان استقبال می‌کنیم.
کردی با اشاره به اینکه توسعه افغانستان توسعه ایران و استان سیستان وبلوچستان محسوب می‌شود و همواره تمایل و علاقه‌مندی ۲ طرف برای سرمایه گذاری و پذیرش کالای افغانستان در بندرچابهار وجود دارد، خاطرنشان کرد: با تصویب منطقه آزاد سیستان شاهد رونق و توسعه اهداف اقتصادی دو کشور ایران و افغانستان خواهیم بود.
او بیان کرد: تمام امکانات و ظرفیت‌های قانونی برای سرمایه گذاران افغان مهیا و فراهم است بطوریکه هم اینک حدود ۲۰۰ شرکت ثبت شده افغانستان در چابهار فعالیت دارند و با توجه به اینکه چابهار اکسیژن افغانستان محسوب می‌شود می‌توان از این فرصت برای توسعه دو کشور بهره گرفت.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: چابهار در حال حاضر با بسیاری از کشور‌ها مذاکرات و تفاهم‌هایی داشته و آنان تمایل خود به سرمایه گذاری را اعلام کرده و مذاکرات ادامه دارد، اما باید اعلام کنم که فرصت‌ها برای حضور سرمایه گذاران کشور دوست و همسایه نظیر افغانستان فراهم است.
کردی ادامه داد: چابهار ظرفیت مناسبی برای صادرات و واردات کالا‌های افغانستان و ترانزیت نیز نقش ویژه‌ای درتوسعه اقتصادی افغانستان دارد.
افغانستان از طریق چابهار صادرات و واردات را رونق می‌بخشد عضو کمیسیون اقتصادی و سرحدات پارلمان افغانستان نیز در این نشست اظهار داشت: از اینکه شاهد توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با کشور دوست و همسایه ایران هستیم خیلی خوشحال و از مهمان نوازی و میزبانی همیشگی مردم مهربان این کشور سپاسگزارم.
محمد ابراهیم غشتعلی افزود: چابهار ارزش زیادی برای توسعه افغانستان دارد و ما هر توسعه این منطقه را نوعی خوشحالی برای کشور خود می‌دانیم، چون افغانستان از طریق چابهار به دنیا ارتباط زیاد خواهد داشت و می‌تواند صادرات و واردات را انجام دهد.
او بیان کرد: چابهار مکان مناسبی برای صادرات و واردات کالا‌های افغانستان به کشور‌های مختلف دنیا است و از اینکه مسئولان ایران و به ویژه استان سیستان وبلوچستان وچابهار همیشه از حضور هیات‌های اقتصادی و سیاسی استقبال می‌کنند، خیلی خوشحالیم.
او  بر راه اندازی شعبه بانکی افغانستان در چابهار و توسعه روابط بیشتر و سهولت در تجارت و همکاری بیشتر تاکید کرد و افزود: تعاملات تجاری و اقتصادی منشا رشد و توسعه است.
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: محور چابهار و میلک از مهمترین معبر‌ها برای تجارت است و بزودی ساخت پل دوم برروی رودخانه مشترک در مرز میلک برای گسترش ترانزیت در برنامه است.
محمد سرگزی افزود: هشت هزار ناوگان از طریق سیستان در مسیر بندرعباس در حال فعالیت هستند و درخواستی که دارم تمام موارد و مشکلات را سریعا رسیدگی تا موجب تسهیل در کار‌ها شود.
او توجه بیشتر به بازارچه‌های مرزی و توسعه ترانزیت بین ایران و افغانستان را خواستار شد و خاطرنشان کرد: توسعه دو سوی مرز به نفع هر دو کشور است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو