با حضور عالی ترین مقام اجرایی دولت تدبیر و امید در منطقه آزاد قشم صورت گرفت؛

افتتاح فاز نخست پایانه صادراتی ترمینال نفتی دیرستان

حسن روحانی نخستین فاز پایانه صادراتی ترمینال نفتی دیرستان را با اعتبار ارزی 150 میلیون یورو و ظرفیت تولید 3.2 میلیون بشکه نفت در منطقه آزاد قشم افتتاح کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، شركت سرمايه‌گذاري ‌نفت‌ قشم سرمایه گذار خصوصی این پروژه بوده که پایانه نفتی قشم را به مساحت 117 هکتار واقع در جنوب جزیره قشم در نزدیکی روستای دیرستان با هدف ذخیره سازی نفت و میعانات گازی با ظرفیت 6.5 میلیون بشکه تأسیس کرده است.

عملیات بارگیری مخازن این پروژه در دی ماه 1398 آغاز و در اسفند همان سال به اتمام رسید است. در این مرحله که با عنوان فاز نخست پایانه نفتی قشم شامل ساخت و راه اندازی 6 مخزن ذخیره سازی هر یک به ظرفیت 540 هزار بشکه در دستور کار بود بیش از 3.6 میلیون بشکه میعانات گازی از طریق 22 کیلومتر خط لوله 16 اینچ از پالایشگاه گورزین قشم ذخیره‌سازی شده است.

خطوط ‌لوله مذکور ضمن اتصال این مخازن استراتژیک به پالایشگاه گورزین، امکان دریافت و ارسال نفت و فرآورده‌های نفتی را از پالایشگاه‌های ستاره خلیج فارس و بندر عباس فراهم می کند. این مهم نقش به سزایی در امنیت پایدار انرژی و ثبات تولید این دو پالایشگاه در کنار بحث صادرات و بانکرینگ ایفا می کند به گونه ای که بهره‌برداری از این مخازن در زمستان سال 98 یکی از اصلی ترین عوامل جلوگیری از توقف تولید چاه‌های پارس جنوبی و به تبع آن ممانعت از افت فشار گاز شبکه سراسری کشور بود.

پروژه  پایانه صادراتی ترمینال نفتی این شرکت، یکی از بی سابقه ترین پروژه های بخش نفت، گاز و انرژی کشور است که در تاریخ 28 ساله منطقه آزاد قشم نمونه مشابهی نداشته و ظرفیت ارزنده ای در اقتصاد ارزآور کشور ایفا می کند.

مجموعه سرمایه‌گذاری نفت قشم همچنین فعالیت‌های مرتبط با اجرای عملیات ساخت فاز دوم این پروژه  را با اولویت افزایش ظرفیت نگهداری نفت خام و میعانات گازی به میزان 3.24 میلیون بشکه به وسیله ساخت و راه اندازی 7 مخزن ذخیره سازی دیگر شامل 5 مخزن به ظرفیت 540 هزار بشکه و 2 مخزن به ظرفیت 270 هزار بشکه در دستور کار خود قرار داده است. این مجموعه امیدوار است فاز دوم پروژه مذکور را در نخستین روزهای سال 1400 به بهر‌برداری برساند.

با توجه به تقاضای ملی ذخیره سازی نفت، محاسبه شده در بخش تقاضا، مجموع نیاز مصرف داخل و نیاز صادراتی کشور به ذخیره سازی استراتژیک حداقل 228 میلیون بشکه برای پوشش 60 روزه (در کشورهای توسعه یافته این دوره برای بازه 90 روزه هدف‌گذاری می شود) است که با توجه به ظرفیت ذخیره سازی فعلی کشور در حدود 86.5 میلیون بشکه، تا برآورده شدن نیاز 228 میلیون بشکه حدود 141.5 میلیون بشکه نیاز تقاضای پوشش داده نشده وجود دارد. از سوی دیگر، با توجه به نزدیکی به پالایشگاه‌های بندر عباس و ستاره خلیج فارس به منطقه آزاد قشم، حدود 18.6 میلیون بشکه نفت نیز جهت ذخیره 30 روزه این پالایشگاه ها تقاضای ذخیره سازی وجود دارد که تقاضای بسیار قابل توجهی است.

منطقه آزاد قشم امیدوار است با طرح های توسعه ای این پروژه، اهداف استراتژیک کشور به شیوه ای شایسته حاصل شود.

گفتنی است، امروز پنج‌شنبه 20 شهریورماه 99، در جلسه ویدیو کنفرانسی با حضور حسن روحانی، رییس دولت تدبیر و امید، حجت الاسلام و المسلمین میثم تارم، امام جمعه شهرستان قشم، شیخ عبدالرحیم خطیبی، امام جمعه اهل سنت شهر قشم، حمیدرضا مومنی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، علیرضا نصری، فرماندار شهرستان قشم و جمعی از مسوولین کشوری، استانی و سازمانی، 14 پروژه منطقه آزاد قشم در دو بخش دولتی و خصوصی، با اعتبار ارزی 340 میلیون یورو و ریالی 11 هزار و 630 میلیاردی و اشتغالزایی برای بیش از سه هزار و 500 نیری کار، در پنج بخش صنعت نفت، گاز و انرژی، تولیدی، حمل‌ونقل، گردشگری و عمرانی افتتاح می‌شود.

خبرنگار منطقه آزاد قشم امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو