مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی:

منطقه آزاد انزلی به قطب جمعیتی نخبه کشور تبدیل می شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: تبدیل منطقه آزاد انزلی به قطب جمعیتی نخبه کشور با هدف توسعه روابط با کشورهای اوراسیا و حوزه خزر تبدیل می شود.

به گزارش فرینا، محمد ولی روزبهان، از استراتژی جدید سازمان متبوع خود در جهت بهره برداری حداکثری از مساحت محدوده منطقه با تغییر الگوی ساخت و ساز در بستر فضا و ارتفاع خبر داد و اظهار داشت: توسعه کیفی منطقه آزاد به فضای برون فنسی خواهد رفت و سعی خواهد شد جهت بهره مندی همه مردم کل مساحت منطقه آزاد انزلی را با توجه به برنامه ریزی های توسعه ای؛ برخوردار کرد.

روزبهان امتیازات و منابع  افق برنامه ریزی کلان سازمان را تا یک دهه آینده را مورد توجه و تحقیق قرار داده و ابراز امیدواری کرد: در سده 1400 منطقه آزاد انزلی به مرکز مبادلات تجاری اروپا و آسیا و کانون تولید،تجارت و گردشگری شمال کشور تبدیل می شود که باید به دلیل محدودیت اراضی خود، مسیر ساخت و سازهای منطقه را از ظرفیت ارتفاع هم برخوردار نمود.

وی بابیان اینکه محدودیت های موجود در استحصال اراضی تحت مالکیت این سازمان در منطقه آزاد انزلی که این منطقه را با کمتر از 3 هزار هکتار به کوچکترین منطقه آزاد ایران تبدیل کرده، رویکرد بهره گیری از فضا و ارتفاع موجود در ساخت و سازهای تولیدی و خدماتی را در دستور کار قرار داده، افزود: در نتیجه راهبرد سازمان براساس روند تغییر جهت بازارها و شرکای تجاری ایران به سمت شمال کشور که از فرصت های مضاعفی در مقایسه با دیگر شرکای موجود برخوردار می باشند در دستور کارسازمان منطقه آزاد انزلی قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: از سوی دیگر این منطقه در مرکز ثقل ارتباطی با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، کریدورهای بین المللی شمال ـ جنوب، یک کمربند ـ یک جاده و چین، قزاقستان، ایران؛ قرار گرفته، مسیرهای مواصلاتی که بلوک جدید ابرقدرتهای اقتصادی جهان در قرن بیست و یکم را با محوریت ایران تشکیل خواهند داد.

روزبهان با اشاره به اینکه براساس شاخص های مختلف اقتصادی و سیاسی، قرن آینده شمسی، قرن آسیا خواهد بود و در این میان کشورهای چین، هندوستان، روسیه و ترکیه نقش محوری ایفا خواهند کرد، گفت: با توجه به این ظرفیت ها، منطقه آزاد انزلی راهبرد بهره گیری از ارتفاع را در ارائه مجوزهای تولیدی و خدماتی در اولویت قرار داده و این مهم را باتکیه بر مزایا و معافیت های اقتصادی، زیرساخت های مناسبی همچون دو بندر کاسپین و انزلی، نزدیکی به بازارهای مصرف داخلی و خارجی و اتصال قریب الوقوع به بنادر جنوبی کشور با وصل شدن به خط ریل سراسری، در راستای تحقق بندهای منشور اقتصاد مقاومتی به ویژه بندهای دهم، یازدهم و دوازدهم آن به اجرا درخواهد آورد.

وی از توجه سازمان متبوع خود به تحولات جمعیتی و سکونتگاهی در کشور به دلیل تغییرات اقلیمی در قالب طرح تغییر الگوی ساخت ساز از مساحت به فضا و ارتفاع، خبر داد و گفت: براین اساس در مجوزهای ساخت و ساز مسکونی و شهرک های گردشگری نیز این الزام در دستور کار قرار خواهد گرفت تا علاوه بر استفاده کامل از زمین های موجود، کاربری اراضی کشاورزی و جنگی و ... نیز حفظ شود و منطقه آزاد انزلی به قطب جمعیتی نخبه کشور با هدف توسعه روابط با کشورهای اوراسیا و حوزه خزر تبدیل گردد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، رعایت الزامات زیست محیطی و عدم تغییر شاخص های اکوسیستمی گیلان زمین را به عنوان یکی از مهمترین شاخص های توسعه پایدار از مهمترین مولفه های مورد تأکید سازمان منطقه آزاد در همه مجوزهای صادره به ویژه مجوزهای صنعتی، خدماتی و مسکونی اعلام و اضافه کرد: علاوه بر تغییر و تحولات اقلیمی که زمینه توجه مردمان فلات داخلی کشور به شمال شده، روندهای توسعه ای منطقه آزاد انزلی در حوزه های مختلف بندری، ترانزیتی، تولیدی ـ صنعتی، خدماتی، تجاری و گردشگری بهمراه طرح دانش شهر را می توان از دیگر دلایل افزایش افراد علاقمند به سکونت در محدوده منطقه اعلام کرد.

روزبهان، بازتعریف الگوی بلند مرتبه سازی در خارج از فاز تجارت، میان بری به توسعه در منطقه آزاد انزلی را به منظور دست یابی سریع تر با بهره گیری از فرصت های ساخت و ساز در فضا اعلام کرد و افزود: این راهبرد در بخش های صنعتی، تجاری، مسکونی و بندری به اجرا در می آید.

برچسب ها : منطقه آزاد انزلی
خبرنگار منطقه آزاد انزلی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو