مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی در مراسم افتتاحیه طرح‌های توسعه ای توسط رییس جمهور:

نقش محوری منطقه آزاد انزلی در مبادلات تجاری کشورهای اوراسیا و کشورهای حاشیه دریای خزر

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی، با بیان اینکه علی رغم تحریم های ظالمانه و مشکلات ناشی از کرونا ۱۸ پروژه زیرساختی و تولیدی با حجم سرمایه‌گذاری ۸۱۷۵ میلیارد ریالی بخش خصوصی در مدار تولید و خدمات قرار می گیرند، گفت: منطقه آزاد انزلی با موقعیت ژئوپلتیک، و دو بندر بزرگ انزلی و کاسپین و زیرساختهای صنعتی، گردشگری و تجاری؛ نقش محوری در مبادلات تجاری کشورهای اوراسیا و کشورهای حاشیه دریای خزر دارد و کریدورهای عبوری از این منطقه همچون کریدور چین ـ قزاقستان ـ انزلی و کریدور شمال ـ جنوب، نقش هاب توسعه هرچه بیشتر صادرات مجدد و تأمین کالاهای اساسی کشور را برای این منطقه به وجود آورده است.

به گزارش فرینا، محمد ولی روزبهان در مراسم افتتاحیه طرح‌های زیرساختی و تولیدی این منطقه که از سوی دکتر حسن روحانی رییس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به اینکه سازمان متبوع او در سال جهش تولید علیرغم فشار گسترده تحریمهای ظالمانه، شیوع بیماری کووید ۱۹؛علاوه بر فعالسازی برخی از واحدهای راکد،عملیات اجرایی طرح عظیم شهرک صنعتی شماره ۳ با ظرفیت بیش از دویست واحد صنعتی و با برآورد اشتغالزایی بیش از ۴ هزار نفر را نیز آغاز نماید،افزود:با سومین شهرک صنعتی،ظرفیت صنعتی منطقه دو برابر می شود.

روزبهان، حجم صادرات و صادرات مجدد این منطقه در نه ماهه نخست سال جاری حدود ۱۵۰ میلیون دلار و با افزایش ۷درصدی نسبت به عملکرد سال گذشته اعلام کرد و گفت: در همین مدت میزان سرمایه گذاری داخلی محقق شده با رشد ۶۸درصدی از مرز ۱۶۰۰۰ میلیارد ریال گذشته و سرمایه گذاری خارجی تحقق یافته نیز با رشد ۳۱درصدی به ۵۳ میلیون دلار رسیده است.

او تصریح کرد: همه ۱۸ طرح سرمایه گذاری که افتتاح می شوند با ظرفیت بخش خصوصی و میزان سرمایه ای بیش از ۸۱۷۵ میلیارد ریال و اشتغال زایی مستقیم برای ۴۶۸ نفر در بخشهای بندری،صنعتی،مسکونی و گردشگری با دستور شما به بهره برداری می رسند.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره دستور رییس جمهور مبنی بر تکمیل مجتمع بندری کاسپین و اتصال راه آهن سراسری،در جریان بازدید از منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی به عنوان دو برنامه محوری این منطقه، اضافه کرد: پروژه اصلی برنامه افتتاحیه امروز در راستای تکمیل زیرساختهای بنادر منطقه مربوط به بهره برداری از پست اسکله شماره ۱۳ مجتمع بندری کاسپین و امکانات پسکرانه مشتمل انبارهای سرپوشیده و روباز، به مساحت ۱۵ هزار مترمربع،مخزن روغن ۷ هزار تنی اختصاص یافته است.

روزبهان افزود: با بهره برداری از این اسکله، تعداد اسکله‌های فعال مجتمع بندری کاسپین به ۴ پست افزایش یافته و این درحالی است که هم اکنون ساخت ۳ پست اسکله دیگر نیز در دست اقدام می باشد.

 او با اشاره به افتتاح مخازن روغن ۶ هزار تن در مجتمع بندری انزلی تصریح کرد:علاوه بر این،از ۱۰ واحد تولیدی در حوزه صنایع الکترونیک،نساجی، پوشاک، کاغذ، پلاستیک و .... نیز در مدار تولید قرار می گیرند و سه مجتمع مسکونی و اقامتی با ظرفیت ۲۸۵ واحد به همراه فاز اول یک مجتمع تجاری–خدماتی به بهره برداری خواهند رسید.

گفتنی است؛ در این مراسم استاندار گیلان و مدیران کل دستگاه های اجرایی استان حضور داشتند.

 

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو