اعلام مهم‌ترین اهداف و برنامه های بنادر استان خوزستان در سال 1400

تدوین شاخص های بارگیری کالاهای فله در اراضی پشتیبانی و تعیین محدوده‌های خطر در مناطق عملیات بندری به منظور کنترل تردد ایمن در آن مناطق در راستای کاهش اثرات ریسک های بارز ایمنی و بهداشتی در دستور کار قرار دارد .

به گزارش فرینا به نقل از پرتال حمل و نقل، مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) در تشریح مهم ترین اهداف بنادر خوزستان در سال 1400، گفت: جذب سرمایه و فعالیت بخش خصوصی در راستای حمایت و پشتیبانی از تولید در بنادر خوزستان، در دستور کار قرار دارد .

عادل دریس با اشاره به اهداف بنادر خوزستان در سال جاری و نیز اقدامات لازم در راستای تحقق شعار سال 1400 مبنی بر «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها»، اظهار داشت : انعقاد قراداد پایانه مکانیزه مواد معدنی بندر امام خمینی (ره) و بازنگری قراردادهای سرمایه‌گذاری، از مهم ترین اهداف بنادر سال 1400 است .

اهداف بندری و اقتصادی

دریس ادامه داد: انعقاد قراداد پایانه 2 غلات بندر امام خمینی (ره)، تهیه و تدوین طرح جامع کالبدی مناطق ویژه اقتصادی بندری جهت اخذ مصوبه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی در بندر امام خمینی (ره) و تدوین ساختار تعرفه‌ای مناسب برای پایانه مواد معدنی و پیشنهاد آن به سازمان بنادر و دریانوردی از دیگر اهداف تبیین شده در این بخش است .

وی با بیان اینکه در حوزه بندری و اقتصادی طراحی نرم افزار پایش ورود خروج واگن‌ها در راستای نظارت بر عملیات حمل و نقل ریلی کالا در بندر امام خمینی (ره) در دستورکار قرار دارد ، عنوان کرد : اتصال خط قیر به اسکله و اجرای خط تامین ازوت/هوا برای تخلیه خطوط لوله کریدور مشترک از سمت سایت ها به اسکله و نیز الزام تمامی شرکت‌های فعال در حوزه بندر جهت اخذ گواهینامه ایمنی تجهیزات از دیگر مواردی است که در راستای تحقق آنها در سال جاری گام بر خواهیم داشت .

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با اشاره به اینکه افزایش نرم‌های تخلیه و بارگیری در عملیات بندری از طریق ساماندهی تجهیزات تخلیه و بارگیری کالا یکی دیگر از اهداف مهم حوزه بندری در سال 1400 در بنادر خوزستان خواهد بود ، اظهار داشت : تدوین شاخص های بارگیری کالاهای فله در اراضی پشتیبانی و تعیین محدوده‌های خطر در مناطق عملیات بندری به منظور کنترل تردد ایمن در آن مناطق در راستای کاهش اثرات ریسک های بارز ایمنی و بهداشتی در دستور کار قرار دارد .

اهداف دریایی

دریس در ادامه به اهداف حوزه دریایی خوزستان در سال 1400 اشاره کرد و گفت : بازنگری و به ‌روزرسانی دستورالعمل عملیات راهنمایی کشتی های بندر امام خمینی (ره) ، افزایش ظرفیت لایروبی از طریق عملیاتی کردن واحد لایروب مکران 2 و بهره‌برداری از تأسیسات پردازش زائدات نفتی برای خدمات رسانی به تمامی بنادر کشور در این بخش در دستورکار قرار دارد .

او افزود: ارتقاء ایمنی شناورهای سنتی در بنادر استان از طریق افزایش نظارت و بازرسی شناورهای صیادی و همچنین نظارت مستمر بر عملکرد و آموزش افسران کنترل و بازرسی بنادر تابعه از دیگر اهداف تبیین شده در حوزه دریایی است .

اهداف فنی و نگهداری

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) با بیان اینکه در حوزه فنی و نگهداری در سال 1400 نیز اهداف مختلفی مدنظر قرار خواهد گرفت، بیان کرد: در این راستا می توان به تأمین پمپ های آتش نشانی بندر سجافی و شادگان، انجام تعمیرات اساسی خودروهای آتش نشانی و تانکرهای آبرسان اشاره کرد. مطالعه طرح جامع حفاظت الکترونیک مجتمع بندری امام خمینی(ره)، استقرار و پیاده سازی نرم افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات و نیز استقرار سیستم مدیریت و نگهداری تجهیزات استراتژیک از دیگر اهدافی است که مدنظر قرار می گیرد .

 مهندسی و عمرانی 

دریس با اشاره به اهداف حوزه مهندسی و عمرانی بنادر خوزستان در سال جاری، اعلام کرد: احداث اسکله و ساختمان دریابانی به میزان 40 درصد، ادامه مطالعات و انجام عملیات احداث اسکله گردشگری بندر امام خمینی(ره) به میزان 30 درصد، انجام عملیات گازرسانی به بندر امام خمینی (ره) به میزان 60 درصد و پروژه جمع آوری آب‌های سطحی به میزان 30 درصد از مهم ترین اهداف این بخش در سال 1400 است. تعمیرات اساسی بیکن‌های خورموسی بندر امام خمینی (ره) به میزان 60 درصد، تعمیرات اساسی بندر سجافی به میزان 100 درصد، تعمیرات اساسی اسکله های شماره 27 تا 34 از 60 به میزان 100 درصد از دیگر اهداف مدنظر است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه عملیات اجرایی برج کنترل دریایی بندر امام خمینی(ره) به میزان 40 درصد و عملیات اجرایی لایروبی کانال خورموسی به میزان 50 درصد نیز در دستور کار قرار دارد، عنوان کرد: بازرسی و پیمایش منظم از سواحل و سازه های ساحلی و دریایی، پیگیری صدور مجوزهای ساحلی، احداث سیلوی نگهداری غلات به میزان 150 هزار تن توسط بخش خصوصی و نیز احداث انبار پشتیبانی ـ حمل ریلی توسط بخش خصوصی از دیگر اقدامات مهم بنادر خوزستان در سال 1400 خواهد بود .

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو