معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو در گفتگو با اقتصاد 24؛

افتتاح بزرگ‌ترین مرکز لجستیک مرز بازرگان در سال 1400

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: پروژه‌های بزرگی در ماکو داشتیم که ماه‌های آینده به بهره‌برداری خواهند رسید. نزدیک به 3 هزار هکتار زمین برای کشت و صنعت، دامداری سنعتی و صنایع وابسته داشتیم. بیش از 10 واحد تولیدی در رشته‌های مختلف داریم.

به گزارش فرینا، ابراهیم جلیلی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد 24 درباره سیاست‌های این منطقه در سال 1400 در راستای افزایش تولید و رفع مشکلات سرمایه‌گذاران اظهار داشت: منطقه آزاد ماکو همچون مناطق آزاد دیگر برنامه‌ریزی‌هایی در راستای شعار سال که توسط مقام معظم رهبری اعلام می‌شود، داشته است. اولین اقدام معاونت اقتصادی منطقه آزاد ماکو، تهیه و تصویب سند جامع برای تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها است که تقریباً کار آن تمام شده است. این سند نقشه راهی را برای ما ترسیم کرده است.

جلیلی ادامه داد: با این سند توانستیم شرح وظایف ذینفعان را تعیین و تبیین کنیم که بتوانیم در ادامه آن بخش پشتیبانی و مانع‌زدایی را تعیین کرده و فعال کنیم. در راستای این مبحث، 4 کمیته برای تامین مواد اولیه تشکیل شده است. برای پشتیبانی، تامین مالی و بازاریابی صادرات و پیگیری و تحقق شعار سال که کمیته هم کار خود را انجام می‌دهند.

او با تاکید بر اینکه در کنار این مسئله، از طریق برگزاری همایش‌های مجازی، شناسایی هولدینگ‌ها و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، اقداماتی برای جذب سرمایه‌گذاری صورت گرفته، گفت: تاکید ما بر جذب سرمایه گذاران از کشور‌های همسایه به ویژه ترکیه است. برخی کارگزارانی هم هستند که در تلاش هستیم به آن‌ها مجوز دهیم تا در این راستا به ما کمک کنند.

افتتاح بیش از 10 واحدهای تولیدی و مرکز لجستیکی مرز بازرگان

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه احصای مشکلات تولیدکنندگان با روش‌های مختلفی در حال انجام است، تصریح کرد: تعریف خط ارتباطی مستقیم، بازدید حضوری و برای حل مشکلات هم برگزاری منظم کارگروه رفع موانع تولید و پیگیری مسائل واحد‌های تولیدی از جمله اقداماتی است که در یک ماه گذشته انجام شده است و با جدیت تا آخر سال ادامه خواهد داشت.

جلیلی افزود: پروژه‌های بزرگی در ماکو داشتیم که ماه‌های آینده به بهره‌برداری خواهند رسید. نزدیک به 3 هزار هکتار زمین برای کشت و صنعت، دامداری سنعتی و صنایع وابسته داشتیم. بیش از 10 واحد تولیدی در رشته‌های مختلف داریم.

او خاطرنشان کرد: یک مرکز لجستیک را افتتاح خواهیم کرد که سامانه نوبت‌دهی هوشمند در آن مستقر شده است که خیلی از مشکلات گمرکی مرز بازرگان را حل خواهد کرد که تقریباً در کشور بی نظیر یا کم نظیر است. امیدواریم سال 1400 را سال پر خیر و برکتی برای منطقه آزاد ماکو داشته باشیم. امید است که بتوانیم این واحد‌ها را بتوانیم برای افتتاحیه آخر رئیس جمهور در مناطق آزاد کشور برسانیم.
معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: کمک به واحد‌های تولیدی راکد و نیمه فعال را همیشه وظیفه خود دانسته‌ایم. شناسایی مشکلات این واحد‌ها و اگر لازم است دعوت از مالکین، شنیدن مشکلات و پیگیری نتیجه از جمله اقداماتی است که همیشه انجام می‌شود. تاکنون چندین واحد تولیدی به بهره‌برداری رسانده‌ایم. خوشبختانه مشکل خیلی جدی در این رابطه نداریم و همه واحد‌های صنعتی ماکو تقریباً فعال هستند. البته آن‌هایی که با ظرفیت کمتری کار می‌کردند به علت مشکلات تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش، سعی کرده‌ایم با شناسایی و رفع مشکلات کمک کنیم.

سامانه هوشمند نوبت‌دهی کامیون‌ها

جلیلی با اشاره به اقدامات سازمان منطقه آزاد ماکو در حوزه تامین زیرساخت‌های مرز‌ها و مدرن سازی گفت: سازمان منطقه آزاد ماکو، مرکز لجستیکی را افتتاح خواهد کرد که شامل مجموعه‌ای از انبار‌ها به همراه خدمات تخلیه و بارگیری و فضای مناسب باز است. این مجموعه با انبار‌هایی با زیربنای 20 هزار متر مربع و فضای باز 12 هکتاری و مجموعه اداری آن در حال بهره برداری است.
او در پایان تصریح کرد: مرکز سامانه هوشمند نوبت دهی کامیون‌ها و مرکز لجستیک توسط رئیس جمهور محترم افتتاح خواهد شد. این اقدامات در نوع خود در کل کشور کم نظیر است و همه تلاش‌ها مبنی بر این است که عبور و مرور هرچه آسان‌تر از طریق مرز بازرگان انجام شود. در مرز پل دشت به نخجوان نیز در حال طراحی یک مجموعه لجستیک هستیم که به زودی عملیات احداث آن آغاز خواهد شد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو