سفرنامه‌های معاصر بلوچستان 1351 تا 1380

لینک کوتاه: freena.ir/detail/62329
ساعت 14:01 سه شنبه 30 شهريور 1400
در بخشی از این سفرنامه که به اهتمام محسن شهرنازدار و با حمایت منطقه آزاد چابهار گردآوری و منتشر شده است آمده : «... در چابهار، خانه‌ها همه بی‌چفت و بست است و هیچ کجا قفلی بر در خانه‌ای نیست. هر کس صبح که بیرون می‌آید خانه را به خدا می‌سپارد و نهایت چفت در را می‌اندازد. دزدی در اینجا سابقه نداشته و در چند سال قبل، آن‌هم یکی دو فقره جزئی، که استثنائی بوده است ...»

این روایت محمد برقعی، جامعه‌شناس از سفر به چابهار در سال 1351 است. او تجربه‌ها و دیده‌های خود از سفر به بلوچستان را در گزارش سفری با عنوان «نظری به بلوچستان» تحریر کرده است. این سفرنامه به همراه 6 سفرنامه دیگر در یک مجلد به نام «سفرنامه‌های معاصر بلوچستان؛ بخش سوم 1351 تا 1380 خورشیدی» گرد آمده و به‌عنوان نهمین جلد از مجموعه 22 جلدی پژوهش‌های ایران فرهنگی پیرامون تاریخ و فرهنگ بلوچستان به چاپ رسیده است.

این مجلد که راوی احوالات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی بلوچستان در یک بازه زمانی 30 ساله است، به اهتمام محسن شهرنازدار، مردم‌شناس و پژوهشگر حوزه بلوچستان گردآوری‌شده و با مقدمه و تعلیقات او و با حمایت سازمان منطقه آزاد چابهار روانه بازار نشر شده است.

دیگر سفرنامه‌های این مجلد را بلوچستان 1356 نوشته محمدسعید جانب‌اللهی، نان بلوچی نوشته ابراهیم مختاری، بلوچستان یادگار مطرود قرن نوشته کمال‌الدین غراب، سفرنامه سراوان نوشته محمدسعید جانب‌اللهی، لحظه‌های کوتاه فراموشی و خیال نوشته محمدرضا درویشی و دو سفرنامه بلوچستان نوشته محسن شهرنازدار تشکیل می‌دهد.

آخرین اخبار

2500 هنرمند صنایع دستی قشم شناسنامه‌ دارند
رونمایی از پوستر رویداد گماش در نمایشگاه ساخت قشم
طبق ماده65 دستگاه‌ها باید اختیارات خود را به مناطق تفویض کنند
اطلاعیه انتخاباتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره برخی خبرسازی‌ها
شهرک سینمایی ماکو، فرصتی برای تبادل فرهنگ ایرانی با همسایگان

یادداشت

اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
ماکو، سرزمین چهارسو