گزارش وزیر اقتصاد از سفر به جده:

تسریع در پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری با بانك توسعه اسلامی بعد از تاخیر چند ساله/ بهره‌گیری حداكثری از فرصت دیپلماسی اقتصادی

لینک کوتاه: freena.ir/detail/66616
ساعت 09:12 شنبه 30 ارديبهشت 1402
وزیر اقتصاد در گزارشی از سفر به جده و شرکت در اجلاس بانک توسعه اسلامی از تسریع در انجام پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری که چند سالی دچار تأخیر بود خبر داد و گفت: همچنین از فرصت دیپلماسی اقتصادی و پیگیری سیاست همسایگی و سیاست منطقه‌ای دولت در این سفر بهره مند شدیم.

به گزارش فرینا به نقل از شادا، سیداحسان خاندوزی در تشریح دستاوردهای سفر خود به عربستان سعودی اظهار کرد: در اجلاس جده که با حضور 57 کشور اسلامی در عربستان سعودی برگزار شد، اولاً توافقات بسیار خوبی با بانک توسعه اسلامی در مورد پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری که چند سالی دچار تأخیر بود، صورت گرفت که اجرای این پروژه‌ها در کشورمان با توافق جدید سرعت خواهد گرفت.

خاندوزی با اشاره به مذاکرات دوجانبه‌ای که بین ایران و عمان، ایران و عراق، امارات و سایر وزرای اقتصادی صورت گرفت، افزود: همچنین از فرصت دیپلماسی اقتصادی و پیگیری سیاست همسایگی و سیاست منطقه‌ای دولت برای اینکه بتوانیم با طرف‌های اقتصادی خودمان وارد مذاکرات سازنده‌ای بشویم، استفاده کردیم.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: به طور مشخص نیز جلسه سازنده‌ای بین بنده و همتای سعودی برگزار شد، که در آن جلسه با توجه به ازسرگیری روابط سیاسی بین ایران و عربستان، مقامات سعودی تأکید کردند که باید زمینه‌های اقتصادی هم به سرعت فراهم شود.

خاندوزی عنوان کرد: هم حضور ایران و هم بیانیه‌ای که در اجلاس پایانی قرائت کردیم، با استقبال بسیار گرم طرف عربستانی مواجه شد و مورد تشویق قرار گرفت و هم پیشنهاداتی که در جلسه مطرح شد و مشخصاً در مورد تسهیل فرایند حج چه از جهت مسائل بانکی و چه از جهت موضوع پروازها و همچنین رفت و آمد تجار ایرانی با استقبال جدی طرف عربستانی همراه شد.

وی ادامه داد: بنا شد که ظرف سه ماه آینده هیأت‌های بخش خصوصی و مدیران عامل شرکت‌های دو کشور برای رسیدن به توافقات بخش خصوصی با هم جلسات سازنده‌ای داشته باشند.

وزیر اقتصاد توضیح داد: در حوزه سرمایه‌گذاری هم پیشنهاداتی از سوی طرفین مطرح شد که بنا شد در پیگیری‌های آتی به سرانجام برسد که سرمایه‌گذاری‌های مشترک در حوزه نفت و گاز، در حوزه بخش‌هایی که اقتصاد ایران توانمندی صادراتی خوبی دارد و محصولات دانش‌بنیان اعم از تولیدات حوزه نانوتکنولوژی، حوزه دارویی و حوزه نیروگاهی کشور و همچنین در حوزه ترانزیت، راه و حمل و نقل هم موضوعاتی مطرح شد که با استقبال طرف سعودی و گسترش روابط در هفته‌های آینده پیگیری‌های اجرایی آن صورت خواهد گرفت.

آخرین اخبار

شهادت، اجر ده‌ها سال تلاش خالصانه و غیرتمندانه آیت الله رئیسی بود
جغرافیای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، میراث دار فرهنگ ثروت آفرینی است
اولین ماهنامه اختصاصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منتشر شد
نشست ملی مدیران روابط عمومی و امور بین الملل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور
تورهای بازدید از صنایع و بخش‌های اقتصادی منطقه آزاد اروند برگزار می‌شود

یادداشت

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
معرفی یکهزار بسته سرمايه‌گذاری با هدف جذب سرمايه گذاری خارجی در هند
چرا ماکو، سرزمین چهارسو؟