معاون اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مطرح کرد:

CIFIT چین، بزرگترین مرکز تلاقی سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران در جهان

لینک کوتاه: freena.ir/detail/67609
ساعت 19:07 سه شنبه 14 شهريور 1402
معاون اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان این که امروزه تمامی کشورها برای معرفی ظرفیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از آنان عمدتاً یا میزبان سرمایه‌گذاران بالقوه هستند یا در رویدادهای مختلف سرمایه‌گذاری در جهان شرکت می‌کنند، گفت: نمایشگاه سیفیت چین، یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های سرمایه‌گذاری و تجاری در سطح جهانی است که امسال بیست و سومین دوره خود را طی خواهد کرد.

به گزارش فرینا، احمد جمالی با اشاره به این که تمرکز نمایشگاه سیفیت و هدف اصلی از برگزاری آن برای چینی‌ها یافتن فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری در دنیاست و نه جذب سرمایه، افزود: وزارت تجارت جمهوری خلق چین نیز این نمایشگاه را ذیل همین راهبرد، اجرایی کرده است؛ راهبردی که برای ایران امروز و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آن در راستای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در قالب 850 بسته سرمایه‌گذاری بسیار راهگشا خواهد بود.

جمالی اظهارداشت: چین یکی از 3 کشور برتر در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی است و این فرصت ویژه‌ای است که می‌توان با توجه به سند 25 ساله همکاری‌های راهبردی ایران و چین برای تشویق چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران از آن بهره‌برد؛ چرا که یکی از مفاد آن تامین پایدار منابع مالی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است و این رویداد یک فرصت طلایی جهت اجرای این مفاد و ارتقای سطح همکاری‌های ایران و چین در حوزه سرمایه‌گذاری و تجارت است.

وی درباره بیست و سومین دوره نمایشگاه سیفیت نیز گفت: در این نمایشگاه علاوه بر حضور تمامی استان ها، شهرداری‌ها و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی چین، بیش از 100 کشور و 5 هزار شرکت حضور دارند که در نوع خود در جهان بی‌نظیر بوده و فرصت خوبی برای افزایش تعاملات و استفاده از تجربه‌های به روز دنیا در جذب سرمایه استفاده کرد.

معاون اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین به دلیل حضور گسترده رسانه های مهم دنیا در حوزه اقتصادی در رویداد سیفیت چین، از آن به عنوان فرصتی استثنائی برای معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری و توجه جامعه جهانی برای جذب سرمایه گذار نام برد.

جمالی گفت: با توجه به تجربیات وزارت امور اقتصادی و دارایی پیرامون نمایشگاه سیفیت چین و با تاکید و همراهی وزارت امور خارجه، هیئتی متشکل از دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌های مختلف به ریاست مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نمایشگاه حضور و مشارکت خواهند داشت.

وی همچنین در ارتباط با برنامه‌های این سفر علاوه حضور مناطق آزاد هفتگانه اروند، کیش، قشم، انزلی، چابهار، ارس و ماکو در پاویون جمهوری اسلامی ایران گفت: طبق هماهنگی‌های انجام یافته با سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن، کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در گوآنجو و شانگهای، وزارت بازرگانی چین، کمیته سیفیت و مقامات محلی شیامین، برنامه‌های فشرده‌ای برای دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصاد کشور در نظر گرفته شده است که می‌توان به دیدارهای دوجانبه با سرمایه‌گذاران چینی و نمایندگان ارشد کشورهای شرکت کننده، نشست با مسئولان محلی و منطقه ای استان فوجیان و بازدید از مناطق آزاد شیامین، پکن و شانگهای اشاره کرد.

معاون اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: برگزاری نشست معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با نام «روز ایران» در سالن محل برگزاری نمایشگاه سیفیت 2023 را در دستور کار داریم.

جمالی گفت: مذاکره با مسئولان وزارت بازرگانی چین در پکن در خصوص امضای سند همکاری بین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران با چین از دیگر برنامه‌های مهم این سفر است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نشست‌های جانبی این رویداد نیز می‌تواند برای بهره‌مندی از آخرین دستاوردهای علمی در حوزه سرمایه‌گذاری مستقیم، اقتصاد دیجیتال و توسعه پایدار بسیار مفید و موثر باشد.

بیست و سومین رویداد تجارت و سرمایه‌گذاری چین (سیفیت 2023) به‌عنوان تنها رویداد تشویق سرمایه‌گذاری کشور چین برای تسهیل سرمایه‌گذاری‌های مشترک در دیگر کشورها در روزهای 8 الی 11 سپتامبر سال 2023 میلادی (برابر با 17 لغایت 20 شهریورماه 1402 هجری خورشیدی) در شهر شیامن کشور چین برگزار خواهد شد.

در این رویداد اقتصادی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و بسترهای موجود مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران در غرفه 416C نمایشگاه شیامن، به سرمایه‌گذاران، صاحبان مشاغل و بازدیدکنندگان معرفی خواهد شد.

آخرین اخبار

رشد 230 درصدی ترانزیت کالا از منطقه آزاد چابهار به مقصد افغانستان
سرهنگی: جزیره زیبای کیش آماده میزبانی از گردشگران خارجی است
ایجاد پایگاه (Base) و استقرار شرکت هوایی پردیس ایر در جزیره کیش
رقابت دوربین‌ها بر سر جلوه‌های زیبای گردشگری کیش در رویداد بزرگ عکاسی
هم‌افزایی بین تور اپراتورها، چارترکننده‌ها و هتلها با هدف رونق گردشگری کیش

یادداشت

اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
ماکو، سرزمین چهارسو