در نمایشگاه بین‌المللی CIFIT چین؛

از نشست با مدیران دولتی و بخش خصوصی استان فوجیان تا ابراز تمایل برای تولید وسایل نقلیه برقی

لینک کوتاه: freena.ir/detail/67636
ساعت 13:36 يکشنبه 19 شهريور 1402
در بیست و سومین دور نمایشگاه بین‌المللی CIFIT چین، غرفه منطقه آزاد انزلی در پاویون جمهوری اسلامی ایران میزبان گروه های مختلف سرمایه گذاران چینی و شرکت کنندگان حاضر در نمایشگاه سرمایه گذاری و تجارت 2023 بود.

به گزارش فرینا، نخستین برنامه کاری اکبر نیازی سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی مصاحبه با رسانه های چینی و بیان ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری در نخستین منطقه آزاد شمال ایران و در ادامه حضور در دو نشست کاری با مدیران دولتی و بخش خصوصی چین و حاضرین نمایشگاه، مهمترین برنامه‌های کاری هیأت عالی رتبه اقتصادی سازمان منطقه آزاد انزلی را تشکیل می داد.

بنابراین گزارش در نشست نخست که از سوی وزارت بازرگانی استان «فوجیان» چین برگزار شد، مدیران و مسئولان بخش های دولتی، اتاق بازرگانی و شهرک‌های صنعتی استان فوجیان چین در گفتگو با مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی ایران، توانمندی‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری یکدیگر را تشریح نموده و در خصوص امکان سنجی سازوکارهای ایجاد و توسعه همکاری‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در جریان دومین نشست جنبی نمایشگاه سرمایه گذاری و تجارت چین که با ریاست حجت‌الله عبدالملکی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد، و حضور مدیران عامل مناطق آزاد هفت گانه؛ معاون وزارت ارتباطات بهمراه مدیران وزارت جهاد و کشاورزی و سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران برپا شد؛ هیأت ایرانی، فرصت‌ها و زمینه‌های سرمایه‌گذاری مشترک، جهت افزایش مبادله کالا با محوریت مناطق آزاد ایران را برای صاحبان صنایع، تولید کنندگان و تجار شرکت کننده در نمایشگاه ارائه کردند.

براین اساس در این نشست ها مناطق آزاد ایران اقدام به معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری در هر منطقه نموده و سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی نیز مهمترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه متبوع خود را که با توجه به توانمندی های شرکت های حاضر در نمایشگاه از ارزش افزوده بالایی برای حضور آنها برخوردار است را شامل سرمایه‌گذاری در عملیات ساخت و بهره‌برداری از اسکله‌های مجتمع بندری کاسپین، راه اندازی خطوط کشتیرانی و همچنین احداث واحدهای تولید و مونتاژ تبلت، موبایل، خودرو و لوازم الکترونیک خانگی؛ عنوان نمود.

بنابراین گزارش شرکت کنندگان چینی فعال در صنایع طراحی و ساخت خودرو و موتورهای برقی حاضر در نمایشگاه نسبت به سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد انزلی ابراز تمایل نموده و مقرر شد، رایزنی‌های جهت حصول نتیجه در قالب انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک تداوم یابد.

از نکات جالب توجه نمایشگاه بین‌المللی CIFIT شهر شیامن استان فوجیان چین؛ حضور مدیران و نمایندگان شرکت های تولیدکننده و فعالین اقتصادی شرکت کننده و بازدیدکنندگان از کشور میزبان چین، و کشورهای حاضر در نمایشگاه به ویژه فعالین حوزه گردشگری نمایشگاه ، درغرفه منطقه آزاد انزلی به منظور بررسی فرصت‌ها و زمینه‌های سرمایه‌گذاری و مراودات تجاری با نخستین منطقه آزاد شمال ایران بود.

گفتنی است حضور مناطق آزاد ایران در نمایشگاه مزبور را باید آغاز فضلی نو برای افزایش تعاملات مناطق آزاد ایران و فوجیان چین در مسیر توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور ارزیابی نمود.

چین با بهره مندی از 2500 منطقه خاص مشتمل بر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، دارای بیشترین مناطق محصور شده در دنیا می باشد که به لحاظ کیفی این مناطق را محور توسعه خود قرار داده؛ در این میان استان «فوجیان» جزو پیشگامان مناطق آزاد در این کشور بوده که به لحاظ تجربه می‌تواند کمک شایانی در جهت ارتقاء سطح کمی و کیفی به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بکند.

آخرین اخبار

تغییر ریل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم
2500 هنرمند صنایع دستی قشم شناسنامه‌ دارند
رونمایی از پوستر رویداد گماش در نمایشگاه ساخت قشم
طبق ماده65 دستگاه‌ها باید اختیارات خود را به مناطق تفویض کنند
اطلاعیه انتخاباتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره برخی خبرسازی‌ها

یادداشت

اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
ماکو، سرزمین چهارسو