اروند؛ هاب تولید و صادرات مناطق آزاد کشور

لینک کوتاه: freena.ir/detail/67663
ساعت 10:07 دوشنبه 20 شهريور 1402
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، به اشاره به مزایای سرمایه‌گذاری در این منطقه، از اروند به عنوان یک فرصت طلایی برای فعالیت صاحبان ایده و مشاغل نام برد.

به گزارش فرینا، علی زارعی، در حاشیه برگزاری نمایشگاه CIFIT در شیامن کشور چین، اظهار کرد: منطقه آزاد اروند یک فرصت طلایی برای سرمایه‌گذاری و پرداختن به امر تولید است و محصولات این منطقه، قابلیت صادرات به فرای مرزهای سرزمینی را دارد.

زارعی با بیان اینکه سالانه 196 میلیون دلار از تولیدات منطقه به خارج از کشور صادر می‌شود، گفت: ارزش تولیدات منطقه آزاد اروند در طول سال بالغ بر نیم میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه این منطقه دارای مجهزترین مرز در غرب کشور با بیش از 100 هکتار بارانداز تخصصی است، تصریح کرد: در سال گذشته بیش از 650 میلیون دلار صادرات در طریق مرز شلمچه به کشور عراق صورت گرفت که این میزان صادرات در میان مناطق آزاد کم‌نظیر است. این حجم از صادرات، دیگر کشورهای منطقه را برای استفاده از این مرز برای صادرات تولیدات خود، ترقیب ساخته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به پذیرایی سالیانه 500 هزار گردشگر خارجی در شهرهای آبادان و خرمشهر، یادآور شد: سالانه یک میلیون گردشگر از اقصی نقاط کشورمان به منطقه آزاد اروند سفر می‌کنند که این تعداد در میان مناطق آزاد کشور کم‌نظیر است.

زارعی افزود: منطقه آزاد اروند دارای مزیت‌های رقابتی فراوانی است که این منطقه را از سایر مناطق متمایز ساخته است. گستردگی منطقه آزاد اروند در 37هزار و 400 هکتار مساحت، پیشینه صنعتی و بازرگانی منطقه، ترکیبی از نیروی انسانی مجرب، جوان و تحصیل کرده خصوصاً در زمینه های صنعتی و بازرگانی، داشتن مرز آبی و خشکی با کشور عراق و امکان دسترسی آسان به بازار کشور های حوزه خلیج فارس، دسترسی به بازار وسیع و جمعیت داخلی شهرهای آبادان و خرمشهر (با جمعیتی بالغ بر 500 هزار نفر) و جمعیت استان خوزستان (با جمعیتی بالغ بر 4 میلیون نفر) و جمعیت 28 میلیونی کشور عراق، نزدیکترین منطقه آزاد به مرکز عمده جمعیتی، صنعتی، کشاورزی و معادن کشور، وجود رودخانه های آب شیرین اروند، کارون و بهمنشیر با قابلیت کشتیرانی، وجود چهارنوع حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی در منطقه، تنها بخشی از این مزایا است.

وی، با اشاره به مزایای قانونی فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد اروند، افزود: سرمایه‌گذاران، صاحبان مشاغل و متقاضیان ورود به حیطه تولید در منطقه آزاد اروند در نظر داشته باشند که فعالیت‌های اقتصادی ایشان مشمول یک سری مزایای قانونی خواهد بود که سرمایه‌گذاری در این منطقه را دارای جذابیت کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند افزود: مقررات خاص جهت اشتغال نیروی انسانی در منطقه آزاد و امکان دسترسی به نیروی انسانی ماهر، بهره ور و ارزان، صدور محصولات بدون پرداخت عوارض گمرکی، استفاده از قانون ارزش افزوده جهت انتقال کالاهای تولید شده در منطقه آزاد اروند به سرزمین اصلی تا صد در صد تولیدات، مقررات خاص جهت بیمه و تأمین اجتماعی در مناطق آزاد، معافیت مالیاتی 20 ساله کلیه فعالیت‌ها در تمام زمینه ها، امکان مشارکت با سرمایه گذاران خارجی بدون محدودیت در نسبت مشارکت، مالکیت صد در صد سرمایه گذاران خارجی نسبت به اعیان مستحدثه در اراضی استیجاری، امکان داشتن 100% سهام شرکت‌های ثبت شده توسط سرمایه گذاران خارجی، آزادی انتقال ارز به خارج از کشور بدون هیچ محدودیت، آزادی کامل ورود و خروج اصل سرمایه و سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی، حمایت و ضمانت سرمایه های خارجی، تجویز تأسیس بانک و بیمه‌های خارجی، برخورداری از مقررات خاص در صادرات، واردات و امور گمرکی، عدم نیاز به روادید و سهولت در صدور مجوز ورود و اقامت خارجی‌ها از جمله این مزایا است که به صورت قانونی به سرمایه‌گذار تفویض شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در پایان خاطرنشان کرد: منطقه آزاد اروند پذیرای هرگونه تقاضا برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف است و تمامی مجوزها با کمترین تشریفات اداری صادر می‌شود.

آخرین اخبار

تغییر ریل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم
2500 هنرمند صنایع دستی قشم شناسنامه‌ دارند
رونمایی از پوستر رویداد گماش در نمایشگاه ساخت قشم
طبق ماده65 دستگاه‌ها باید اختیارات خود را به مناطق تفویض کنند
اطلاعیه انتخاباتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره برخی خبرسازی‌ها

یادداشت

اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
ماکو، سرزمین چهارسو