نماینده ویژه رییس جمهور خبر داد:

یک‌ونیم درصد از 6درصد رشد اقتصادی کشور را مناطق آزاد و ویژه رقم زدند / هدف‌گذاری 2.5 درصدی برای 1403

لینک کوتاه: freena.ir/detail/69163
ساعت 20:46 جمعه 7 ارديبهشت 1403
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در همایش ملی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی سراسر کشور گفت: یک و نیم درصد از 6 درصد نرخ رشد اقتصادی را مناطق آزاد و ویژه رقم زدند و برای 1403 هدف گذاری 2.5 درصدی داریم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، حجت‌الله عبدالملکی نماینده ویژه جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه 48 منطقه آزاد و ویژه فعال داریم، گفت: یک سوم ارزآوری کشور توسط این مناطق انجام می‌شود و 18 میلیارد دلار ارز غیر نفتی برای کشور تامین کردند و تراز مجموع مناطق آزاد و ویژه  14.5 میلیارد دلار مثبت است.

وی با اشاره به اینکه بهترین پایگاه برای سرمایه گذاری کشور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستند، افزود: سال گذشته در سرمایه‌گذاری برای مناطق آزاد و ویژه رکورد ثبت کرده‌ایم و تقاضای سرمایه‌گذاری در این مناطق در سال گذشته 776 همت بود که چهار برابر افزایش را نشان می‌دهد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: طرح‌های احداثی در سال گذشته 7.5 برابر نسبت به سال 1401 بوده  و سرمایه گذاری‌هایی که به بهره‌برداری رسید سه برابر سال گذشته افزایش داشته است؛ در سال جدید سیل آغاز به کار طرح‌های گذشته را خواهیم داشت و این موفقیت‌ها و ادامه انها به همت دولت، مجلس و همکاران مناطق آزاد ویژه بستگی دارد.

وی با بیان اینکه در این همایش دو روزه 14 کار گروه تشکیل شده است، تاکید کرد:  در این مدت مسائل را دسته‌بندی و راهکارها را ارائه کردند که ما باید بخشی از این مسائل را در شورای عالی حل کنیم و بخش دیگر همت وزیران و بخش دیگر مصوبات مجلس را می‌خواهد و انشالله با وقوع این اتفاقات به جایگاه بهتری دست یابیم.

وی ادامه داد: یک و نیم درصد از 6 درصد نرخ رشد اقتصادی را مناطق آزاد و ویژه رقم زدند و برای 1403 هدف گذاری 2.5 درصدی داریم؛ قول می‌دهیم تا سال 1407 به 4 درصد نرخ رشد اقتصادی در کل کشور برسیم.

به گزارش فرینا، همایش ملی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی سراسر کشور ‌به مدت دو روز در مشهد با حضور کلیه مدیران، معاونین و مدیران مستقل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد؛ در این همایش مناطق آزاد و ویژه راهکارهایی در جهت بهبود روند کارها در این مناطق را ارائه دادند.

شناسه خبری: 69163

آخرین اخبار

شهادت، اجر ده‌ها سال تلاش خالصانه و غیرتمندانه آیت الله رئیسی بود
جغرافیای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، میراث دار فرهنگ ثروت آفرینی است
اولین ماهنامه اختصاصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منتشر شد
نشست ملی مدیران روابط عمومی و امور بین الملل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور
تورهای بازدید از صنایع و بخش‌های اقتصادی منطقه آزاد اروند برگزار می‌شود

یادداشت

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
معرفی یکهزار بسته سرمايه‌گذاری با هدف جذب سرمايه گذاری خارجی در هند
چرا ماکو، سرزمین چهارسو؟