رونمایی از 200 بسته سرمایه‌گذاری در اکسپو 2024؛

عبدالملکی: تقاضای سرمایه‌گذاری در مناطق 4برابر افزایش یافته است/ تراز مناطق مثبت 14.5 میلیارد دلار است

لینک کوتاه: freena.ir/detail/69172
ساعت 17:34 يکشنبه 9 ارديبهشت 1403
آیین رونمایی از 200 بسته سرمایه گذاری جدید به ارزش 207 هزار میلیارد تومان در نمایشگاه اکسپو 2024 با حضور نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ششمین نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی ایران، حجت‌الله عبدالملکی با بیان اینکه در سال گذشته 1000 بسته سرمایه‌گذاری به ارزش 900 هزار میلیارد تومان از سوی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به سرمایه‌گذاران عرضه شد، اظهار داشت: نتیجه ارائه بسته‌های سرمایه‌گذاری در سال 1402 افزایش تقاضای سرمایه گذاری در مناطق آزاد به میزان 4.4 برابر سال قبل، افزایش سرمایه گذاری‌های محقق شده (دریافت زمین، ماشین‌آلات و مجوزهای فعالیت) به میزان  3 برابر و افزایش 7.5 برابری طرح‌هایی که فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند، بود.

وی با اشاره به اینکه در این نمایشگاه نیز 200 بسته سرمایه گذاری به ارزش 200 هزار میلیارد تومان به سرمایه گذاران داخلی و خارجی علاقمند به حضور در مناطق آزاد ارائه می‌شود، افزود: به این تریبت بسته‌های سرمایه گذاری از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که از سال گذشته عرضه شده است به حدود 1200 بسته به ارزش 1107 همت رسیده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه در بسته‌های ارائه شده مطالعات امکان سنجی اولیه که نشان از سودآوری آن دارد انجام شده است، تاکید کرد: برای هر بسته زمین با زیرساخت‌های موردنیاز تعریف و مجوزهای راه‌اندازی سرمایه‌گذاری به صورت بی‌نام آماده ارائه است.

ارائه بسته‌های متنوع سرمایه‌گذاری؛ مهمترین رویکرد سال 1403

نماینده ویژه رییس جمهور با بیان اینکه علاقمندان به سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف از پوشاک تا صنایع پتروشیمی، فناوری، گردشگری، صنایع خودرویی و دیگر بخش‌های می‌توانند برای آگاهی از بسته‌های آماده ارائه به سامانه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به نشانی freezons.ir مراجعه کنند، افزود: تنوع بالای بسته‌های سرمایه گذاری از اندازه و نوع سرمایه گذاری تا جغرافیا در بسته های یاد شده وجود دارد و سرمایه گذاران می توانند بسته به علاقه خود بسته موردنظر را انتخاب کنند؛ تا پایان سال جدید بسته‌های سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به 2 هزار بسته افزایش خواهد یافت.

وی در رابطه با حجم صادرات سال گذشته در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز گفت: حجم صادرات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجموعا در سال 1401 حدود 18 میلیارد دلار بود که این میزان تقریبا در سال 1402 نیز بدون تغییر صورت گرفته است.

مناطق آزاد پیشران اقتصاد کشور در سال جدید

عبدالملکی با تصریح بر اینکه وعده کردیم مناطق آزاد در سال جدید به پیشران اقتصاد کشور تبدیل شود، افزود: تراز تجاری مناطق آزاد در سال گذشته به صورت سر جمع 14.5 میلیارد دلار مثبت بوده است یعنی در مقابل 18 میلیارد صادرات تنها 3.5 میلیارد واردات از این مناطق صورت گرفته است.

وی با ابراز خرسندی از جایگزینی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای سرمایه گذاری نسبت به کشورهای خارجی و خروج سرمایه‌ها از کشور گفت: تقاضای سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با افزایش 4 برابری روبرو بوده است.

عبدالملکی با تصریح بر اینکه در سال جدید بر صادرات تمرکز خواهیم کرد تاکید کرد: یک سوم صادرات غیرنفتی کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ارزش حدود 18  میلیارد دلار انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال یک جهش در صادرات با دو رویکرد تنوع در محصولات صادراتی و حرکت به سمت محصولات با ارزش افزوده بالاتر و دانش بنیان هستیم.

گفتنی است در این مراسم از سرمایه گذاران و صادر کنندگان برتر مناطق آزاد در سال 1402 تقدیر شد.

شناسه خبری: 69172

آخرین اخبار

شهادت، اجر ده‌ها سال تلاش خالصانه و غیرتمندانه آیت الله رئیسی بود
جغرافیای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، میراث دار فرهنگ ثروت آفرینی است
اولین ماهنامه اختصاصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منتشر شد
نشست ملی مدیران روابط عمومی و امور بین الملل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور
تورهای بازدید از صنایع و بخش‌های اقتصادی منطقه آزاد اروند برگزار می‌شود

یادداشت

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
معرفی یکهزار بسته سرمايه‌گذاری با هدف جذب سرمايه گذاری خارجی در هند
چرا ماکو، سرزمین چهارسو؟