عبدالملکی:

تقاضای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد 4 برابر شد/ 5 ویژگی جذاب برای سرمایه‌گذاران

لینک کوتاه: freena.ir/detail/69193
ساعت 14:49 سه شنبه 18 ارديبهشت 1403
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه تقاضا برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد چهار برابر شده است، گفت: ایران دارای 5 ویژگی مهم پایین بودن هزینه تولید، زیرساخت‌های توسعه‌یافته، دسترسی مناسب این مناطق به بازارها، سهولت کسب و کار و معافیت‌های مالیاتی و گمرکی است.

به گزارش فرینا؛ حجت‌الله عبدالملکی، نماینده ویژه رئیس جمهور: بسته‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد دارای سه بخش هستند که در بخش ابتدایی مطالعات امکان‌سنجی انجام شده و در بخش بعدی نشان دادن سودآور بودن پروژه است. در بخش پایانی نیز تامین زمین و زیرساخت‌هایی مانند انرژی و در نهایت صدور مجوز بی‌نام بود که سرمایه‌گذار معطل مجوزهای اولیه نشود.

به گفته وی، ایران بارها اعلام کرده مناطق آزاد بهشت سرمایه‌گذاری هستند و دلیل آن هم دارا بودن 5 ویژگی مهم و همزمان مانند پایین بودن هزینه تولید، زیرساخت‌های توسعه‌یافته، دسترسی مناسب این مناطق به بازارها، سهولت کسب و کار و معافیت‌های مالیاتی و گمرکی است.

عبدالملکی افزود: در برخی کشورهای جهان ممکن است سهولت کسب و کارشان از ایران بهتر باشد، اما هزینه تولیدشان زیاد است. به عنوان مثال در برخی کشورهای آفریقایی هزینه دستمزد نیروی انسانی بسیار پایین است، اما دسترسی به بازار ندارد و از انرژی برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه امکاناتی که ایران دارد را همه کشورها به صورت همزمان در اختیار ندارند گفت: ما مرتب از بهشت سرمایه‌گذاری سخن گفته‌ایم و برای معرفی آن در رویدادهای مهم سرمایه‌گذاری خارجی حضور یافتیم که اقدامات ما باعث شد تقاضا برای سرمایه گذاری در سال گذشته نسبت به سال 1401 4.2 برابر شود. همچنین میزان قرارداد در سال 1402 نسبت به سال 1401 3.2 برابر شد و از 112 هزار میلیارد تومان به 363 هزار میلیارد تومان رسیده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: طرح‌هایی که احداث آنها نیز آغاز شده رشد 7.5 برابری داشته و در سال گذشته 157 هزار میلیارد تومان طرح‌های مختلف ساخت و سازشان را شروع کردند در حالی که در سال 1401 حدود 21 هزار میلیارد تومان طرح آغاز شده بود.

نماینده ویژه رییس جمهور تصریح کرد: بهره‌برداری در سال گذشته نیز نسبت به سال 1401 رشد 2.8 برابری داشته است. البته برخی از این بهره‌برداری‌ها در سال‌های قبل‌تر آغاز شده اما برخی از آنها نیز در سال 1402 کلید خورده و در همان سال به پایان رسیده است. در سال گذشته 93 هزار میلیارد تومان مجوز بهره‌برداری صادر شده است در حالی که در مدت مشابه سال قبل آن 33 هزار میلیارد تومان مجوز صادر شده بود.

عبدالملکی به میزان سرمایه‌گذاری تحقق یافته اشاره کرد و افزود: میزان سرمایه‌گذاری تحقق یافته که موضوع مهمی برای رصد سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد است رشد سه برابری داشته و از 43 هزار میلیارد تومان در سال 1401 به 131 هزار میلیارد تومان رسیده است. در واقع پیشرفت در سرمایه گذاری در سال گذشته رشد مناسبی داشته است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد ایران تاکید کرد: با توجه به میزان سرمایه‌گذاری و پیشرفت طرح‌ها امسال سونامی افتتاح خواهیم داشت.

عبدالملکی با بیان اینکه در سال 1402 بیش از 1000 بسته سرمایه‌گذاری معرفی کردیم و برای سرمایه‌گذاران بسیار جذاب بود، گفت: یکی از اقداماتی که برای جذب سرمایه‌گذاری انجام دادیم مقررات‌زدایی بود که از زمستان 1401 کلید خورد و در سال گذشته به صورت ویژه پیگیری و پیاده سازی کردیم که فرایند سرمایه‌گذاری را تسهیل کرد.

شناسه خبری: 69193

آخرین اخبار

شهادت، اجر ده‌ها سال تلاش خالصانه و غیرتمندانه آیت الله رئیسی بود
جغرافیای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، میراث دار فرهنگ ثروت آفرینی است
اولین ماهنامه اختصاصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منتشر شد
نشست ملی مدیران روابط عمومی و امور بین الملل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور
تورهای بازدید از صنایع و بخش‌های اقتصادی منطقه آزاد اروند برگزار می‌شود

یادداشت

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
معرفی یکهزار بسته سرمايه‌گذاری با هدف جذب سرمايه گذاری خارجی در هند
چرا ماکو، سرزمین چهارسو؟