«المانیتور» گزارش می‌دهد؛

چرا منطقه آزاد چابهار برای هندی‌ها مهم است؟

لینک کوتاه: freena.ir/detail/69215
ساعت 14:35 سه شنبه 25 ارديبهشت 1403
هند سال هاست که به دنبال توسعه بندر چابهار است و برای آن ارزش استراتژیک زیادی قائل است.

به گزارش فرینا؛ شبکه المانیتور طی گزارش نوشت:

ایران و هند روز دوشنبه توافقنامه ای برای توسعه بندر چابهار امضا کردند. این توافقنامه که هند مدت ها در انتظار آن بود، می تواند دو کشور را به هم نزدیک کند.
شرکت دولتی هند Ports Global Limited توافقنامه ای را با دولت ایران برای تجهیز و بهره برداری از این بندر امضا کرده است و 10 سال اعتبار خواهد داشت.
سارباناندا سونووال، وزیر بنادر و کشتیرانی هند گفت: «این توافقنامه نه تنها روابط بین دو ملت بزرگ را تقویت می کند، بلکه جای پایی محکم برای هند در زنجیره تأمین جهانی و بخش دریایی ایجاد می کند. این تحقق بخشیدن به چشم انداز نخست وزیر مودی برای ارتقای تجارت جهانی با ارائه مسیر تجاری جایگزین به هند برای ایران، افغانستان، اوراسیا و جمهوری های آسیای مرکزی است.»
بندر چابهار در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان ایران واقع شده است. هند و ایران اولین بار در سال 2016 توافقنامه ای را برای توسعه این بندر امضا کردند. توافقنامه روز دوشنبه جایگزین توافقنامه قبلی می شود.
چرا چابهار مهم است؟
هند سال هاست که به دنبال توسعه بندر چابهار است، اما به دلیل ترس از تحریم های ایالات متحده، از نهایی کردن توافقنامه خودداری کرده است.
هند برای بندر چابهار ارزش استراتژیک زیادی قائل است. همانطور که صابنا صدیقی در فوریه برای المانیتور نوشت، این پروژه به این کشور آسیای جنوبی اجازه می دهد تا برای دسترسی به آسیای مرکزی از پاکستان عبور کند و همچنین با همکاری رو به رشد چین و پاکستان مقابله کند.
توسعه این بندر می تواند مزایای متعددی برای ایران به همراه داشته باشد. توسعه بندر چابهار می تواند به ایران در دستیابی به هدف خود برای تقویت تجارت با همسایگان کمک کند.
بندر چابهار نقش مهمی در کریدور بین المللی حمل و نقل شمال-جنوب ایفا می کند. این کریدور شبکه ای از راه آهن، جاده و حمل و نقل دریایی است که هند را از طریق ایران و آسیای مرکزی به روسیه متصل می کند.

شناسه خبری: 69215

آخرین اخبار

شهادت، اجر ده‌ها سال تلاش خالصانه و غیرتمندانه آیت الله رئیسی بود
جغرافیای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، میراث دار فرهنگ ثروت آفرینی است
اولین ماهنامه اختصاصی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منتشر شد
نشست ملی مدیران روابط عمومی و امور بین الملل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور
تورهای بازدید از صنایع و بخش‌های اقتصادی منطقه آزاد اروند برگزار می‌شود

یادداشت

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
معرفی یکهزار بسته سرمايه‌گذاری با هدف جذب سرمايه گذاری خارجی در هند
چرا ماکو، سرزمین چهارسو؟