معاون سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند مطرح کرد:

رشد 61 درصدی سرمایه‌گذاری داخلی در منطقه آزاد اروند

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار‌های سازمان منطقه آزاد اروند گفت: میزان سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند در 11 ماهه نخست سال 99 نسبت به مدت مشابه سال 98 به میزان 61 درصد رشد داشته است؛ بنابراین رشد 61 درصدی سرمایه‌گذاری در بخش داخلی نشان از بهبود زیرساخت‌ها و امکانات لازم داشته است. این سرمایه گذاری‌ها در بخش‌های صنعتی، تولیدی، گردشگری، خدماتی و بازرگانی بوده است.

به گزارش فرینا به نقل از اقتصاد24، منطقه آزاد اروند در سال جدید توانست به لحاظ جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی گام‌ها موثری را بردارد. طی این مدت فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای افتتاح واحدهای صنعتی و تجاری نقش موثری در افزایش سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند داشته است. اما یکی از موثرترین رویدادهای سال اخیر در اروند رشد سرمایه‌گذاری خارجی بوده است. به طوریکه سرمایه‌گذاری خارجی در این منطقه بیش از 17 برابر شده است.
در سال 99 انتظار می‎‌رفت تا مشکلات تحریمی و کرونا موانعی بر سر راه صادرات و سرمایه‌گذاری و تجارت در کشور باشد اما خیلی از مناطق آزاد توانستند این موانع را پشت سر گذاشته و از طریق برنامه‌ریزی‌ها درون سازمانی و ایجاد تسهیلات و امکانات زیرساختی راهی را برای جذب سرمایه باز کنند.

** رشد سرمایه‌گذاری

درباره روند جذب سرمایه با سیدعلی موسوی، معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار‌های سازمان منطقه آزاد اروند گفتگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.

موسوی با تاکید بر رشد سرمایه‌گذاری داخلی در منطقه آزاد اروند اظهار داشت: با توجه به زیرساخت‌هایی که در سال 99 برای جذب سرمایه به منطقه آزاد اروند انجام شد و پیگیری‌هایی که صورت گرفت، تا پایان بهمن ماه امسال 2 هزار 955 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در منطقه انجام شده است. این درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته تا پایان بهمن 98 این رقم 18332 میلیارد تومان بوده است.
او ادامه داد: بنابراین میزان سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند در 11 ماهه نخست سال 99 نسبت به مدت مشابه سال 98 به میزان 61 درصد رشد داشته است؛ بنابراین رشد 61 درصدی سرمایه‌گذاری در بخش داخلی نشان از بهبود زیرساخت‌ها و امکانات لازم داشته است. این سرمایه گذاری‌ها در بخش‌های صنعتی، تولیدی، گردشگری، خدماتی و بازرگانی بوده است.

**افتتاح واحدهای تولیدی در اروند تا پایان سال

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار‌های سازمان منطقه آزاد اروند خاطرنشان کرد: در بخش حجم سرمایه گذاری خارجی تا پایان بهمن ماه سال 99، بیش از 52 میلیون دلار جذب سرمایه داشتیم که این حجم سرمایه‌گذاری در مدت مشابه سال قبل تنها 3 میلیون دلار بوده است. درحالیکه امسال بیش از 52 میلیون دلار جذب سرمایه‌گذاری داخلی از کشور‌های مختلف داشته‌ایم.
موسوی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه آزاد اروند عمدتاً در بخش مینی پالایشگاه‌ها، صنایع پایین دستی پتروشیمی، مواد معدنی و صنایع و کود‌های شیمیایی آفت زدایی کشاورزی بوده است. در بخش صنعت عمدتاً در حوزه صنایع متوسط و کوچک بوده است که خوشبختانه تا الان 21 پروژه را به بهره‌برداری رساندیم و امیدواریم که تا پایان سال 9 واحد دیگر را هم آماده کردیم که به بهره‌برداری برسانیم. البته اگر کرونا اجازه بدهد و مشکلات پروتکلی نداشته باشیم، این واحد‌ها را افتتاح می‌کنیم.
او با تاکید بر برنامه افتتاحیه پروژه‌ها تا پایان امسال گفت: قرار بود در این هفته نیز مراسم بهره‌برداری از پروژه‌ها را در اروند داشته باشیم که به علت وضعیت کرونا موفق نشدیم آن را انجام بدهیم. اگر وضعیت کرونا در اروند بهتر شود، 3 واحد دیگر را نیز در هفته آینده افتتاح می‌کنیم.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو