بررسی پیشرفت و توسعه بندر چابهاربا حضور نمایندگان 20 کشور در تهران؛

بندر چابهار شاهراه اتصالی کشورهای منطقه است

سفیر هند در تهران گفت: با همکاری ایران و هند بندر چابهار به عنوان شاهراه اتصالی کشورهای اطراف این منطقه به شرق و غرب دریای خزر از مسیر کریدور شمال جنوب خواهد بود و توسعه و پیشرفت کشورهای این حوزه در انتظار است. به گزارش ایرنا آخرین وضعیت پیشرفت و توسعه بندر چابهار با حضور سفرا و نمایندگان خارجی و مقام‌های دولتی و سفیر هند در تهران در نشست اتاق بازرگانی برگزار شد.

به گزارش فرینا، این نشست با حضور سفیر هند و مشارکت سفرا و نمایندگان بیش از 20 کشور خارجی در تهران از جمله فرانسه، آلمان، روسیه، انگلستان، فنلاند، ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا، بنگلادش، سوئیس، عمان، افغانستان، قزاقستان، تاجیکستان، اندونزی، مالزی، نروژ، ترکمنستان، ازبکستان و سریلانکا برگزار شد و نمایندگانی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط نیز حضور داشتند. سفیر هند در این نشست با اشاره به برگزاری اجلاس دریای هند در مومبای و اختصاص روز چابهار در این اجلاس در هفته گذشته از این بندر در جنوب ایران به عنوان قطب حمل‌ونقل تجاری منطقه یاد کرد و گفت: در سال‌های اخیر انواع کمک‌های بشردوستانه از هند به افغانستان و ایران از طریق بندر چابهار صورت گرفته‌ است.

«گدام دارمندرا» همچنین به ارسال 75 هزار تن گندم از هند به افغانستان و همچنین 25 تن آفت‌کش به ایران اشاره کرد. دارمندرا با اشاره به سفر نخست‌وزیر هند به ایران طی سال 2016 میلادی و امضای توافقنامه همکاری میان سه کشور ایران، هند و افغانستان برای توسعه بندر چابهار تصریح کرد: ایجاد مسیر امن تجاری و دسترسی بدون مانع کشورهای محصور در خشکی این منطقه به کشورهای آسیای میانه و غرب اروپا از محورهای این توافق است.

دبیر کل اتاق تهران نیز در این نشست در سخنانی رشد و توسعه کشورهای منطقه خلیج‌فارس و خاورمیانه را در گرو صلح و امنیت عنوان کرد و افزود: بندر چابهار می‌تواند گرانیگاه صلح و خلق ثروت و سرمایه برای کشورهای این حوزه باشد. بهمن عشقی با بیان اینکه تغییر به پارادایم توسعه فراملی، شاخصه‌ای است که آینده جهان بر آن شکل خواهد گرفت، افزود: بندر چابهار با محوریت ایران و هند، این ظرفیت را دارد که نقطه اتصال بازیگران کلیدی در منطقه باشد و با مشارکت و همکاری برد – برد کشورهای این منطقه، شاهراهی امن و مطمئن که ثروت و سرمایه را نیز برای متولیان آن به همراه داشته باشد، ایجاد کرد.

عشقی با اشاره به اینکه ایران، هند و افغانستان، سه کشور بی‌بدیل از حیث اشتراکات و زیرساخت‌های تمدنی در جهان هستند، افزود: به دلایل مختلف، این سه کشور به‌طور کامل نتوانسته‌اند از این ظرفیت عظیم در راستای ایجاد ثروت و صلح استفاده کنند که با توسعه همکاری‌ها در بندر چابهار، این اتفاق قابل دستیابی است. در این نشست همچنین از سوی سفارت هند گزارشی از روند شروع به کار توافق سه‌جانبه ایران، هند و افغانستان و پیشرفت تجهیز و توسعه زیرساخت‌ها در بندر چابهار، تشریح شد و سفرا و نمایندگان برخی از کشورهای خارجی در تهران، با آخرین فرایندهای توسعه‌ای در این بندر آشنا شدند.

خبرنگار منطقه آزاد چابهار امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو