اکبری مقدم در گفتگوی اینترنتی با سفیر ایران در نروژ:

استفاده از ظرفیت‌های ارتباطی بین المللی در تحول اقتصادی منطقه آزاد انزلی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با علیرضا یوسفی سفیر ایران در اسلو نروژ در خصوص معرفی ظرفیت‌های این منطقه، جذب سرمایه گذار و استفاده از مزیت‌های بین المللی این منطقه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش فرینا، علی اوسط اکبری مقدم در این گفتگوی اینترنتی با تاکید بر اینکه از همه ظرفیت‌های ارتباطی بین المللی موجود جهت تحول اقتصادی و ایجاد اشتغال در منطقه آزاد انزلی استفاده می‌کنیم، تصریح کرد: رویکرد این سازمان بر اصل همکاری با سرمایه گذاران استوار شده و در برنامه های آتی سازمان استفاده از ظرفیت سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

اکبری مقدم با اشاره به وجود ظرفیت ها و فرصت های مناسب جذب سرمایه گذار خارجی در بخش های مختلف صنعت شیلات و ساخت شناورهای صیادی، تجاری و گردشگری در منطقه متبوع خود، اظهار داشت: با عنایت به وجود تجارب ارزنده و تکنولوژی برتر‌ نروژ در صنعت پرورش ماهی در قفس در سطح جهانی؛ و تجربه مثبت بهره گیری سرمایه گذاران ایرانی از تکنولوژی کشور نروژ در دریای خزر، امکان توسعه همکاری ها در این زمینه و حوزه های دیگر را راحت تر می کند.

وی با مقایسه رفتار متفاوت دریای خزر با خلیج فارس که به جهت عدم رعایت مسائل فنی مرتبط با پرورش ماهی در قفس، سرمایه گذاران ایرانی ما استفاده خوبی از این ظرفیت نکردند اضافه کرد: متأسفانه در نتیجه این مسئله هم اکنون تنها یک پرورش ماهی در قفس با ظرفیت محدود در استان گیلان انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به مذاکرات معاون امور بندری سازمان با سفیر نروژ در ارتباط با ساخت شناور اعلام کرد: از طرح‌های ساخت شناورهای سبک با تکنولوژی کشور نروژ استقبال می‌کنیم؛و می توان از ظرفیت کارخانه کشتی سازی شهید تمجیدی در بندر انزلی به منظور ساخت مشترک شناورهای تجاری و گردشگری با شرکت های نروژی، استفاده کرد.

سفیر ایران در اسلو نروژ نیز در این گفتگوی اینترنتی با اشاره به اینکه دو حوزه شیلات و شناورسازی از ظرفیت خوبی در استان گیلان بهره‌مند هستند، اظهار داشت: طرف‌های نروژی با نگاه سرمایه گذاری در منطقه که ایجاد اشتغال و دانش در منطقه را به دنبال دارد آماده همکاری هستند.

علیرضا یوسفی با اشاره به عدم وجود کارخانبجات بزرگ و قدرتمند ساخت شناورهای دریایی در حوزه خزر، خاطر نشان کرد: سرمایه گذاران نروژی پس از حضور در منطقه و سرمایه گذاری در این زمینه با عملیاتی شدن فاز نخست، ضمن ایجاد صنایع قوی، می‌توانند این مجموعه را در آینده گسترش دهند.

یوسفی با بیان اینکه بحث شیلات نیازمند هماهنگی‌های بین سازمانی و پشتیبانی‌های لازم از سوی سازمان شیلات و استانداری گیلان است، اضافه کردند: مبنای پروژه‌های شیلات در این نقطه از کشورمان منطقه آزاد انزلی است و در زمینه پرورش ماهی در خشکی و صنایع جانبی‌ نیازمند همکاری‌ و پشتیبانی از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی هستیم.

سفیر ایران در اسلو با تأکید بر اینکه پتانسیل اقتصادی،سرمایه گذاری و بحث فناوری پروژه‌ها از موارد حائز اهمیت برای طرف‌های نروژی است، خاطر نشان کرد: هر کدام از این پروژه‌ها ظرفیت گسترش در فازهای بعدی را دارا است و اگر این‌ پروژه‌ها را به عنوان پایلوت در نظر بگیریم در صورت موفقیت، گامی برای جذب سرمایه گذاران خارجی بویژه نروژی هستند.

گفتنی است؛ در این گفتگوی تصویری معاونین بندری و حوزه خزر، اقتصادی و سرمایه گذاری، مدیران حوزه ریاست و امور بین الملل و نماینده وزارت امور خارجه در استان گیلان حضور داشتند.

خبرنگار منطقه آزاد انزلی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو