استقرار دانش مدل سازی اطلاعات ساخت ( BIM) در منطقه آزاد اروند

لینک کوتاه: freena.ir/detail/61860
ساعت 10:28 يکشنبه 20 تير 1400
در آیین بهره‌برداری از 62 طرح‌ سرمایه گذاری و زیر بنایی در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی کشور با دستور رییس جمهور؛ از استقرار دانش مدل سازی اطلاعات ساخت ( BIM) در منطقه آزاد اروند، رونمایی شد.

به گزارش فرینا؛ هم زمان با هفتاد و هشتمین هفته از افتتاح طرح های مهم ملی کشور با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید» و در ششمین دوره افتتاح طرح های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی، از استقرار دانش مدل سازی اطلاعات ساخت (BIM) در منطقه آزاد اروند، رونمایی شد.

معاون فنی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند در رابطه با این پروژه گفت: انجام خدمات پژوهشی مطالعه استقرار مدل سازی سیستم اطلاعات ساختمان BIM با مشارکت دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه تهران با اعتباری بالغ بر شش میلیارد و 900 میلیون ریال با مدت قرارد 10 ماهه انجام گرفت.

فالح صفایی در توضیح روی آوردن سازمان منطقه آزاد اروند به خدمات (BIM)، افزود: مدل سازی اطلاعات ساختمان در سال های اخیر با رشد و توسعه نرم افزارهایی که در دنیا بوجود آمد شکل گرفت و باعث شد کشورهای پیشرفته و صاحب سبک نیز در زمینه های عمرانی، پروژه ها را قبل از اینکه به بهره برداری برسند و یا وارد فاز اجرایی شوند، با گردآوری اطلاعات دقیق و قابل دست یابی از طریق (BIM) با نمایش دیجیتال خصوصیات ساختمان از مرحله طراحی و ساخت تا بهره برداری؛ باز سازی و در این فضا قابل مشاهده کنند.

صفایی اظهار داشت: استقرار دانش مدل سازی اطلاعات ساخت ظرفیت بیشتری برای اینکه مهندسان و طراحان بتوانند دستاورد کامل تری از یک پروژه به لحاظ مالی و زمانی داشته باشند؛ ایجاد می کند.

وی با تأکید بر اینکه این دانش جزئی ترین موارد را بررسی و به تصویر می کشد، افزود: با انجام این روش؛ کیفیت بالا و هزینه کم تر می شود. چراکه وقتی در طراحی همه چیز مشخص شود؛ کار فنی تر و اصولی تر ارائه می شود و به یاری خدا افق کارهای پیشرفته را در سطح منطقه خواهیم دید.

معاون فنی و امور زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند ضمن اعلام این خبر که اروند جزو اولین ها در پیاده سازی دانش ( BIM) است، تصریح کرد: این کار سختی است. امروز کلیدش را زدیم و اراده کرده ایم که انجام شود، اما قطعا همچون دانش کنترل پروژه که در سطح ملی زمان برد تا اثبات شود و دستگاه های اجرایی موظف به انجامش در پروژه ها شوند؛ تلاش خواهیم نمود پروژه های عمرانی منطقه را یکی پس از دیگری وارد این فاز نماییم.

گفتنی است؛ در دو دهه اخیر شاهد تحولات شگرفی از روش های ساخت و ساز سنتی به سمت روش های فناوارنه و نوآورانه بوده ایم. یکی از جدیدترین راهبردها و فناوری های ارائه شده در عرصه ساخت و ساز، دانش BIM (Building Information Modeling) مدل سازی اطلاعات ساخت است. این فرآیند از طریق شبیه سازی یک پروژه ساخت و ساز با ابعاد گوناگون در مراحل مختلف در محیط مجازی باعث ایجاد المان‌های ساختمانی با کارایی بهتر شده است. BIM به نقشه ها، ویژگی و مشخصات منحصر به فردی می افزاید که باعث می شود هر یک از اجزای طراحی شده، علاوه بر دارا بودن ماهیت فیزیکی و سه بعدی، آرایه ای از اطلاعات مربوط به وظایف و فعالیت های مختلف مدیریت ساخت را به همراه خود داشته باشد. این اطلاعات مربوط به کل چرخه حیات محصول، شامل مرحله مطالعات توجیهی، طراحی مفهومی، مطالعات مرحله اول و دوم، تدارکات، ساخت و نصب، راه اندازی و دوره بهره برداری تا پایان عمر محصول است. با توضیحات ارائه شده اگر بخواهیم BIM را در یک جمله کوتاه خلاصه نماییم، عبارت خواهد بود از؛ فرآیند تولید و مدیریت اطلاعات ساخت در طی چرخه حیات آن.

آخرین اخبار

رشد 230 درصدی ترانزیت کالا از منطقه آزاد چابهار به مقصد افغانستان
سرهنگی: جزیره زیبای کیش آماده میزبانی از گردشگران خارجی است
ایجاد پایگاه (Base) و استقرار شرکت هوایی پردیس ایر در جزیره کیش
رقابت دوربین‌ها بر سر جلوه‌های زیبای گردشگری کیش در رویداد بزرگ عکاسی
هم‌افزایی بین تور اپراتورها، چارترکننده‌ها و هتلها با هدف رونق گردشگری کیش

یادداشت

اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
ماکو، سرزمین چهارسو