مقالات

شکست تحریم به سبک بندر چابهار

در کش‌وقوس آغاز دور دوم اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واشنگتن، پروژه توسعه بندر چابهار ایران را از تحریم‌ها معاف کرد؛ آن‌هم در شرایطی که ایالات متحده سختگیرانه‌ترین محدودیت‌ها را برای بنادر و کشتیرانی ایران وضع کرده است.

ظرفیت‌های سواحل جنوب شرقی ایران (مکران)

این مقاله تلاش دارد جایگاه سواحل جنوب شرق (سواحل مکران) را که بندر چابهار نیز در آن واقع‌شده است از منظر استراتژیک و ژئواکونومیک بررسی نموده و به تبیین مزیت‌های سیاسی-اقتصادی این منطقه برای جمهوری اسلامی ایران بپردازد.

بندر چابهار اقتصاد سیستان‌وبلوچستان را رونق می‌دهد

چابهار در اسـتان سیســتان‌و بلوچستان تنها بندر اقیانوسی کشور است که در کرانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد که لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس پیما را دارد، لذا این موضوع از لحاظ تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است.

ترانزیت دارو از چابهار به جهان‌اسلام

با توجه به نوسان قیمت ارز در کشور، موضوع کمبود و گرانی دارو یکی از مباحث مهم کشور است. هر چند وزیر بهداشت گفته است: با وجود اعمال تحریم‌ها هیچگونه کمبودی در زمینه دارو وجود ندارد و بیماران خاص نگران داروها نباشند، اما بازهم خبرهایی از کمبود دارو در کشور و داروخانه‌ها به گوش می‌رسد.

دولت ترامپ و معمای بزرگی به نام بندر چابهار

آمریکا اخیراً از هند خواسته است که نقش فعال‌تری در بازسازی افغانستان ایفا کند و حضور اقتصادی پررنگ‌تری در آسیای میانه داشته باشد؛ خواسته‌ای که عمل به آن بدون استفاده از زیرساخت‌های بندر چابهار تقریباً برای هند غیرممکن خواهد بود.

فرصت طلایی توسعه چابهار برای هندی ها

اگرچه انجام مذاکره میان ایران و هند برای توسعه بندر چابهار سال‌ها مطرح بوده است، اما پس از اجرای برجام و لغو تحریم‌های غرب علیه ایران بود که تلاش هند برای مشارکت در توسعه بندرچابهار افزایش یافت تا این موقعیت و فرصت طلایی به رقبای دیگر نظیر چین داده نشود؛

گاندو؛ تمساح ترسناک حیات وحش ایران

یکی از جاذبه‌های سفر، دیدن حیوان‌های زیبا و عجیب است. شاید در ایران کمتر حیوانی را به توان پیدا کرد که مانند «گاندو» عجیب و خاص باشد.

مناطق آزاد و ظرفیت کسب‌وکارهای الکترونیکی

مناطق آزاد در ایران مانند سایر کشور‌ها با رفع محدودیت‌های گمرکی و مالیاتی برای سرمایه‌گذاران ایجاد شدند. این مناطق در ایران، خارج از قلمروی گمرکی هستند و به‌طورکلی در مبادلات بازرگانی با خارج از کشور از شمول مقررات صادرات و واردات مستثنا هستند. این موضوع می‌تواند موجب رونق هر کسب‌وکاری شود؛ ازجمله کسب‌وکارهای الکترونیکی.
51 - 60 of 68

آخرین اخبار آرشیو