با حضور دبیر ستاد توسعه مکران و سرپرست وزارت صمت؛

کلنگ کارخانه ساخت سلول‌های خورشیدی در منطقه آزاد چابهار بر زمین خورد/ چابهار دروازه ای برای ورود ایران به عرصه فتوولتائيک جهان

لینک کوتاه: freena.ir/detail/66618
ساعت 10:03 شنبه 30 ارديبهشت 1402
کلنگ ساخت کارخانه ساخت سلول‌های خورشیدی با حضور دبیر ستاد توسعه مکران و سرپرست وزارت صمت در منطقه آزاد چابهار بر زمین خورد.

به گزارش فرینا، با حضور حسین دهقان، دبیر اجرایی شورای توسعه مکران و سید مهدی نیازی، سرپرست وزارت صمت، ساخت شرکت آرین انرژی مکران با سرمایه‌ای بالغ‌بر 2 میلیارد یورو کلید خورد.

با راه‌اندازی این کارخانه، تکنولوژی تولید زنجیره صنعت فتوولتائيک به‌صورت کامل در کشور بومی‌سازی شده و ایران جزو معدود کشورهای دارنده این تکنولوژی در جهان می‌شود که نویدبخش توسعه این صنعت در کشور است.

هدف از احداث شرکت آرین انرژی مکران، گسترش فرهنگ تولید انرژی پاک و بومی‌سازی یکی از پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های تولید انرژی پاک در جهان، احداث کامل کارخانه‌های زنجیره پنل خورشیدی و همچنین کارخانه‌های پایین‌دستی موردنیاز این مجموعه در منطقه آزاد تجاری چابهار را در دستور کار خود قرار داده است.

طرح زنجیره کامل تولید مدوله‌ای فتوولتائيک از ماسه تا پنل خورشیدی با ظرفیت 6000 مگاوات در سال ضمن فراهم ساختن فرصت اشتغال مستقیم برای 10 هزار نیرو و غیرمستقیم برای بیش از 30 هزار نیرو، بزرگ‌ترین و درعین‌حال کامل‌ترین زنجیره تأمین در ایران و خاورمیانه خواهد بود.

فرآیند تولید پنل های خورشیدی با استفاده از فناوری‌های داخلی و بومی‌سازی شده، از شن به‌عنوان ماده اولیه آغاز شده و با ایجاد زنجیره تأمین کامل به ساخت پنل ها می‌انجامد.

شرکت آرین انرژی مکران که به‌عنوان طرح توسعه شرکت مانا انرژپاک نیز محسوب می‌شود درمجموع 15 محصول و ماده اولیه قابل‌عرضه مربوط به صنعت فتوولتائيک را تولید خواهد نمود که 12 نوع آن برای نخستین بار در کشور تولید خواهد شد و ازجمله مهم‌ترین آن می‌توان به محصول پلی سیلیکون به‌عنوان مهم‌ترین جز پنل خورشیدی اشاره کرد.

آخرین اخبار

رشد 230 درصدی ترانزیت کالا از منطقه آزاد چابهار به مقصد افغانستان
سرهنگی: جزیره زیبای کیش آماده میزبانی از گردشگران خارجی است
ایجاد پایگاه (Base) و استقرار شرکت هوایی پردیس ایر در جزیره کیش
رقابت دوربین‌ها بر سر جلوه‌های زیبای گردشگری کیش در رویداد بزرگ عکاسی
هم‌افزایی بین تور اپراتورها، چارترکننده‌ها و هتلها با هدف رونق گردشگری کیش

یادداشت

اهمیت راهبردی بندر چابهار در توسعه‌ منطقه‌ای
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ هویت بخش شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»
«جهش تولید» نیاز به «مشارکت مردمی» دارد
اهداف اقتصادی در حکومت مردم‌سالار باید توسط توده مردم تعیین شود
ماکو، سرزمین چهارسو