مقالات

يادداشت | چابهار، سرزمین فرصت‌هاست

یادداشتی از امیر مقدم، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در آستانه اکسپوی 2023 ایران؛

یادداشت | مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در برنامه هفتم توسعه

در سیاست های برنامه هفتم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور که در تاریخ 21شهریور 1401 ابلاغ شد، به رشد اقتصادی کشور با نرخ متوسط 8 درصد برنامه های دولت اشاره شده است؛ میزان رشدی که علاوه بر افزایش بهره وری عوامل تولید مانند منابع انسانی، سرمایه، فناوری و مدیریت مورد تاکید قرار گرفته است. آمار شاخص های اصلی نشان می دهد که برنامه سوم از دیگر برنامه های توسعه موفق تر بوده است. پلتفرم برنامه ای توسعه هفتم، علاوه بر اینکه فرصتی را پیش روی اقتصاد توسعه کشور در پنج سال آینده قرار داده است، به منزله فرصتی پیش روی فعالیت های توسعه ای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پنج سال منتهی به پایان سند چشم انداز نیز به شمار می رود.

چابهار، پیشقراول رشد تولید

امیر مقدم، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار در یادداشتی از برنامه های این منطقه در راستای تحقق شعار سال گفته است.

تاسیس پارک لجستیک تهران و پکن سکوی افزایش ظرفیت ترانزیت به ایران؛ افتتاح دفاتر تجاری ایران در چین

راه اندازی پارک لجستیک در سرخس از سوی ایران و چین با هدف افزایش ظرفیت ورود کالا از آسیای میانه به ایران و تاسیس دفاتر تجاری در چین نشانه عزم جزم این دو شریک راهبردی برای مهندسی نوین روابط است.

صنایع خلاق مکمل اقتصاد دانش بنیان

«صنایع خلاق فرهنگی» یکی از ریشه‌دارترین صنایع در ایران و جهان هستند که از همگرایی صنایع فرهنگی، تکنولوژی و خلاقیت‌های انسانی شکل می‌گیرد. ویژگی بارز این صنایع آن است که برای تولید کالا، به جای بهره‌گیری عمده از مواد اولیه‌ طبیعی و معدنی، عمده منابع از بروندادهای فکری و ذوقی انسان که ماهیت هنری و فرهنگی دارد، تأمین می‌شوند.

گردشگری مناطق آزاد در مسیر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

مناطق آزاد کشور به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی از جاذبه های بی نظیری در عرصه گردشگری برخوردار است تا جایی که از نظر تعداد و کیفیت ظرفیت ها می توان آن را برابر توان کل کشور در نظر گرفت؛ همین امر باعث شده است؛ انواع مختلف گردشگری فرهنگی، تجاری، سلامت، طبیعت گرا، گردشگری مذهبی و ورزشی،در این مناطق اجرا گردد.

برنامه هفتم توسعه، فرصتی برای دست یابی و تعریف اهدافی جدید در مناطق آزاد

«عیسی فرهادی» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با نگارش یادداشتی در خصوص فرصت های مناطق آزاد تجاری صنعتی در زمینه تحقق سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری درباره برنامه هفتم توسعه، برنامه هفتم توسعه را فرصتی برای دست یابی و تعریف اهدافی جدید در مناطق آزاد عنوان کرد.

بودجه ملی و تفویض اختیارات؛ دو اصل مغفول مانده در مناطق آزاد

در اواخر دهه60 هجری شمسی در ایران، تصمیم بر آن شد که نقاطی از کشور را براساس مزیت‌ها و شاخص‌های بین‌المللی، تبدیل به منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی نمایند تا از کریدورهای این مناطق بتوان توسعه تولید، صادرات، گسترش تعاملات خارجی و همچنین آبادانی را در کشور محقق نمود.

ظرفیت‌های پیدا و پنهان اقتصاد دریا محور / «چابهار» انتخابی طلایی

توسعه «دریامحور» که اخیرا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته، ضرورتی بی بدیل در تحقق اقتصادی پویا و مقاومتی برای استان هایی چون سیستان و بلوچستان و بدنبال آن کشورمان است

چابهار بهشت آبزی‌پروری کشور و منطقه آزاد، کلید تکمیل زنجیره تولید

چابهار بهشت آبزی‌پروری کشور و منطقه آزاد، کلید تکمیل زنجیره تولید به شمار می‌رود. صید سنتی و شناورهای فرسوده، جدیی‌ترین چالش صیادان بلوچ است و رفع این مشکلات، بهره‌وری صید را افزایش می‌دهد.
11 - 20 of 93

آخرین اخبار آرشیو