مقالات

تمایز با سرزمین اصلی

اخبار و اطلاعات واصله مربوط به طرح اصلاح قانون و مقررات فعلی مناطق آزاد توسط مجلس شورای اسلامی به دغدغه عمده فکری فعالان اقتصادی این مناطق‌ تبدیل شده که زمینه تشویش و تشکیک سرمایه‌گذاران درخصوص ادامه فعالیت را پدید آورده است؛ به‌طوری‌که بسیاری در فکر فروش اموال و ترک منطقه و انتخاب محل بعدی برای کسب‌وکار خود هستند و حتی برخی نیز درحال ارزیابی مهاجرت به سایر کشورها هستند.

مناطق آزاد ، از رویا تا واقعیت

در تمامی کشورها برای جلب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، افزایش بهره‌وری، تسهیل تجارت، بهبود شرایط اقتصادی و... کمترین قوانین دست‌‌و‌پاگیر را اعمال می‌کنند؛ سیاستی که مناطق آزاد ایران بر آن مبنا شکل گرفت تا با توسعه ‌این مناطق، سایر مناطق کشور نیز توسعه یابند.

تنگناهای ایران در جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) عبارت است از سرمایه‌گذاری پایدار و بلندمدت یک کشور در تولید و تجارت دیگر کشورها. ازآنجاکه سرمایه‌گذار مستقیم خارجی به جهت کسب منافع پایدار و بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کند، رابطه بلندمدتی بین سرمایه‌گذار و کشور میزبان شکل می‌گیرد. این ارتباط بلندمدت، وجه اصلی این نوع سرمایه‌گذاری‌هاست.‌

اقتصاد دانش بنیان و مناطق آزاد تجاری، پلی به سمت صادرات نوین

یکی از شاخصه های مهم توسعه اقتصادی در جهان فعلی تاکید بر گسترش تولیدات و کسب درآمد با تکیه بر فناوری است. امروزه اقتصاد دانش بنیان و زنجیره تولید و تامین  با استفاده از  فناوری در بسیاری از کشور ها موضوعی جا افتاده است.

یادداشت | شکوفایی مزیت چابهار در تقاطع تجارت جهانی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در یادداشتی به مناسبت روز ملی حمل و نقل به ویژگی‌های استراتژیک چابهار در این راستا پرداخته و معتقد است که چابهار در نقطه‌ای استراتژیک از جهان قرار گرفته که به پشتوانه ظرفیت‌های حمل‌ونقلی می‌تواند هاب حمل‌ونقل کالا و مسافر در منطقه باشد و حتی شرق دور را با کمترین هزینه به آسیای میانه، روسیه و یا اروپا متصل کند.

انجام بیش از 4200 مورد گشت مشترک بازرسی اصناف در هفت ماهه امسال

مدیر بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم از انجام 4 هزار 272 مورد گشت مشترک بازرسی از واحدهای صنفی، بنگاه های اقتصادی، مراکز تجاری و خدماتی در قشم طی هفت ماهه گذشته خبر داد.

تلاش هندی ها برای عقب نماندن از چین در روابط با ایران

در سایه گرم شدن روابط اقتصادی چین با ایران حالا هندی‌ها تلاش می‌کنند تا آنجا که می‌توانند جایگاه خود به ویژه در توسعه بندر چابهار را حفظ کنند.

هند به همکاری با ایران نیاز دارد

هفته گذشته در فاصله کوتاهی، دو مقام ارشد هندی به ایران سفر کردند. اول راج نات سینک، وزیر دفاع هند و بعد سابرامانیام جایشانکار، وزیر خارجه این کشور.

آیا هند جایگاه ایران به عنوان شریکی استراتژیک را درک کرده است؟

هرچند موقعیت منطقه‌ای ایران به عنوان دروازه ورود هند به آسیای مرکزی و حتی کوتاه ترین و کم هزینه‌ترین راه دسترسی به روسیه و اروپای شرقی از اهمیتی استراتژیک برخوردار است، اما طبق آخرین آمارهای موجود حجم مبادلات تجاری دو کشور تناسبی با این موقعیت و جایگاه ندارد.

رشد ۷۲ درصدی ارزش تولیدات در منطقه آزاد چابهار

رشد ۲۷ درصدی در تعداد واحدهای تولیدی، رشد ۷۲ درصدی در ارزش تولیدات و رشد ۲۹درصدی در سرمایه‌گذاری محقق شده از جمله آمارهایی است که از شیب تند و صعودی تولید در منطقه آزاد چابهار حکایت دارد.
11 - 20 of 68

آخرین اخبار آرشیو