مقالات

اهمیت حضور بانک های خارجی در مناطق آزاد

یکی ازابزارهای مهم و کلیدی که موجب سرعت دهی به توسعه پیشرفت در مناطق آزاد می شود، شریانهای مالی است. حضور بانک های خارجی در این مناطق ملزم به رعایت مقررات بانکداری اسلامی شده است.

توسعه چابهار با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی

مزیت عمده منطقه آزاد چابهار نسبت به سایر مناطق آزاد کشور از یک‌سو، امکان دسترسی سریع به آب‌های آزاد اقیانوسی هند و از سوی دیگر، اتصال به شبکه راه‌های زمینی کشور است.

چابهار ، پل ارتباطی شرق دور با آسیای میانه است

در چند سال اخیر، چابهار در کانون توجهات ملی و بین المللی بوده است؛ این منطقه که از قوانین تجارت آزاد پیروی می کند در کنار اقیانوس قرار گرفته و بعنوان یک منطقه آزاد تجاری صنعتی، دارای دو بندر است و قرار است در آینده نزدیک به محلی برای درآمدهای ترانزیتی تبدیل شود.

چابهار بر مدار آمار

واکاوی سیر عملکرد منطقه آزاد چابهار بر پایه داده‌های عملکردی و نهاده‌های توسعه‌ای

چابهار؛ کلید راهیابی هند به آسیای میانه و افغانستان| نماد استراتژی «خنثی سازی تحریم» علیه ایران

بندر چابهار علاوه بر ویژگی‌های اقتصادی ممتاز، از لحاظ سیاسی به نماد بازدارندگی اقتصادی – سیاسی ایران در برابر ایالات متحده و نمونه عملیاتی استراتژی خنثی سازی تحریم تبدیل شده است.

تمایز با سرزمین اصلی

اخبار و اطلاعات واصله مربوط به طرح اصلاح قانون و مقررات فعلی مناطق آزاد توسط مجلس شورای اسلامی به دغدغه عمده فکری فعالان اقتصادی این مناطق‌ تبدیل شده که زمینه تشویش و تشکیک سرمایه‌گذاران درخصوص ادامه فعالیت را پدید آورده است؛ به‌طوری‌که بسیاری در فکر فروش اموال و ترک منطقه و انتخاب محل بعدی برای کسب‌وکار خود هستند و حتی برخی نیز درحال ارزیابی مهاجرت به سایر کشورها هستند.

مناطق آزاد ، از رویا تا واقعیت

در تمامی کشورها برای جلب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، افزایش بهره‌وری، تسهیل تجارت، بهبود شرایط اقتصادی و... کمترین قوانین دست‌‌و‌پاگیر را اعمال می‌کنند؛ سیاستی که مناطق آزاد ایران بر آن مبنا شکل گرفت تا با توسعه ‌این مناطق، سایر مناطق کشور نیز توسعه یابند.

تنگناهای ایران در جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) عبارت است از سرمایه‌گذاری پایدار و بلندمدت یک کشور در تولید و تجارت دیگر کشورها. ازآنجاکه سرمایه‌گذار مستقیم خارجی به جهت کسب منافع پایدار و بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کند، رابطه بلندمدتی بین سرمایه‌گذار و کشور میزبان شکل می‌گیرد. این ارتباط بلندمدت، وجه اصلی این نوع سرمایه‌گذاری‌هاست.‌

اقتصاد دانش بنیان و مناطق آزاد تجاری، پلی به سمت صادرات نوین

یکی از شاخصه های مهم توسعه اقتصادی در جهان فعلی تاکید بر گسترش تولیدات و کسب درآمد با تکیه بر فناوری است. امروزه اقتصاد دانش بنیان و زنجیره تولید و تامین  با استفاده از  فناوری در بسیاری از کشور ها موضوعی جا افتاده است.

یادداشت | شکوفایی مزیت چابهار در تقاطع تجارت جهانی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در یادداشتی به مناسبت روز ملی حمل و نقل به ویژگی‌های استراتژیک چابهار در این راستا پرداخته و معتقد است که چابهار در نقطه‌ای استراتژیک از جهان قرار گرفته که به پشتوانه ظرفیت‌های حمل‌ونقلی می‌تواند هاب حمل‌ونقل کالا و مسافر در منطقه باشد و حتی شرق دور را با کمترین هزینه به آسیای میانه، روسیه و یا اروپا متصل کند.
31 - 40 of 93

آخرین اخبار آرشیو